5. května 2015 12:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Česka mizí Lukoil i Agip. Pumpy přebarvuje maďarský obr MOL

První čerpací stanice MOL v Česku je v Praze na Barrandově (dříve Lukoil). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První čerpací stanice MOL v Česku je v Praze na Barrandově (dříve Lukoil). | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Český pumpařský trh je bohatší o další nadnárodní značku. Maďarská ropná skupina MOL, pod kterou spadá také slovenský Slovnaft, přebírá začátkem srpna od italského koncernu ENI všech 125 tuzemských čerpacích stanic Agip. Maďaři zároveň právě odstartovali změnu značky loni koupené sítě Lukoil.

Z nich a následně také z Agipu se stane v Česku dosud neviděná zelenobílá značka MOL. Maďarský koncern tak spustil největší rošádu na pumpařském trhu od konce devadesátých let – od doby přestavby tehdy zelených stanic Benziny na EuroOil státní společnosti Čepro.

První pumpu přestavěnou z Lukoilu MOL oficiálně představí dnes v Praze na Barrandově. Před dokončením je přestavba Lukoilu v pražských Horních Počernicích, v Mostě a Kutné Hoře. Do konce roku by pak mělo být přebarveno na zelenou všech 44 Lukoilů v Česku.

Značka MOL je vlajkovou lodí maďarského koncernu a lídrem na tamním trhu. Koncern provozuje vlastní průzkum a těžbu ropy i plynu, ovládá ve střední a jižní Evropě pět rafinerií, dva petrochemické závody, přes 1700 čerpacích stanic – kromě značky MOL nebo Slovnaft například v Chorvatsku pumpy INA, v Rakousku pak Roth. 

V Česku vlastní v tuto chvíli 44 pump Lukoil, které koupil loni od Rusů, také 25 stanic dceřiného Slovnaftu a celou síť 125 benzinek Pap Oil, koupených v roce 2012.

Zprávu o srpnovém přechodu pump Agip pod Maďary oznámil italský koncern ENI na svých webových stránkách. „Skupina MOL přebírá stanice Agip od srpna. Do té doby ale obě značky budou fungovat na trhu nadále jako konkurenti,“ potvrdil mluvčí Slovnaftu Anton Molnár.

Ze čtveřice značek zůstanou dvě – Agip bude také přebarvený na MOL a z pump Slovnaftu, které se nacházejí především na Moravě, vznikne Pap Oil.

Miroslav Petr

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!