Sobota 24. října 2020svátek má Nina 9 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Česka zmizí značka EuroOil. Čepro pronajme stovky benzinek konkurenci

Euro Oil v Jabluňkově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro Oil v Jabluňkově | foto: ČeproLidovky.cz

PRAHA Státem ovládaný distributor pohonných hmot Čepro hledá strategického partnera pro maloobchodní prodej. Podnik nabízí všech svých 202 čerpacích stanic EuroOil k pronájmu nebo přesněji k licenční obchodní spolupráci. Vítěz poptávkového řízení si modrobílé pumpy bude moci přebarvit do vlastní značky.

Šanci dostanou největší konkurenti na českém trhu, ale i francouzský Total. LN to potvrdil šéf Čepra Jan Duspěva.

V poptávkovém řízení by tak podle informací LN mohl být osloven například Unipetrol s nejpočetnější sítí u nás Benzinou, maďarský koncern MOL, britsko-nizozemská společnost Shell, rakouská firma OMV, nebo ale také francouzský Total. Ten sice před časem v Česku prodal své čerpací stanice, ale figuruje tu jako dodavatel olejů, maziv a Čepro z jeho rafinérie v saské Leuně odebírá významné množství pohonných hmot pro české benzinky.

Šéf Čepra Jan Duspěva: „Částečnou tečku za kauzami společnosti Čepro udělala...
Pumpa Euro Oil v Praze

Čepro je vysoce ziskový státní gigant s obratem 58 miliard korun, který má téměř monopol na skladování benzinu a nafty včetně krizových rezerv státu, silný podíl v distribuci, přepravě a velkoobchodu, přičemž zásobuje vlastní, ale i velkou část ostatních pump v Česku. Na síti EuroOil tak příliš nevydělává.

„Maloobchodní trh s pohonnými hmotami se radikálně mění. Objevují se moderní biopaliva, CNG, elektropohon a další alternativní paliva, na pumpách roste význam doplňkového zboží a gastronomie. To vše chceme řešit spoluprací s vybraným strategickým partnerem,“ vysvětlil pro LN generální ředitel Čepra Jan Duspěva. 

Stoprocentním akcionářem Čepra je ministerstvo financí, se kterým zástupci firmy projekt předem projednali. O novém provozovateli by mělo být podle dostupných informací jasno do konce roku.

Zanedbané benzinky

Cílem je i zbavit se značky EuroOil, která s eurem nebo Evropskou unií nemá nic společného. Vznikla v roce 2001 nákupem 190 zanedbaných a ttehdy zelených čerpaček od zkrachovalého státního podniku Benzina a dodnes si ji málokterý řidič spojuje se státní distribuční firmou.

Přitom se jedná o třetí nejpočetnější a nedávnými investicemi zmodernizovanou síť v Česku.

Vybraný zájemce si bude moci 202 pump přebarvit do vlastní značky. A tento vysoký počet „volných“ benzinek tak může na českém přesyceném trhu zamíchat pořadím největších hráčů. Pumpařskému oboru vévodí v tuzemsku síť Benzina se 413 stanicemi a v závěsu za ní je 306 stanic maďarského koncernu MOL.

Lidé z petrolejářské branže připomínají, že se může jednat o nejzásadnější přesun na trhu za posledních mnoho let. Například Benzina rozšířila v roce 2016 svou síť o 68 koupených pump OMV, maďarský MOL postupně nakoupil a začlenil do své značky stanice Slovnaft, Pap Oil a Agip.

V posledních 20 letech prodaly u nás své pumpy koncerny jako BP, Esso, Aral, Conoco-Jet nebo Total, jehož značka má šanci se nyní na totemy českých čerpaček vrátit.

Více čtěte ve čtvrtečních Lidových novinách.

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....