2. října 2019 15:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Česka zmizí značka EuroOil. Čepro pronajme stovky benzinek konkurenci

Euro Oil v Jabluňkově | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro Oil v Jabluňkově | foto: ČeproLidovky.cz

PRAHA Státem ovládaný distributor pohonných hmot Čepro hledá strategického partnera pro maloobchodní prodej. Podnik nabízí všech svých 202 čerpacích stanic EuroOil k pronájmu nebo přesněji k licenční obchodní spolupráci. Vítěz poptávkového řízení si modrobílé pumpy bude moci přebarvit do vlastní značky.

Šanci dostanou největší konkurenti na českém trhu, ale i francouzský Total. LN to potvrdil šéf Čepra Jan Duspěva.

V poptávkovém řízení by tak podle informací LN mohl být osloven například Unipetrol s nejpočetnější sítí u nás Benzinou, maďarský koncern MOL, britsko-nizozemská společnost Shell, rakouská firma OMV, nebo ale také francouzský Total. Ten sice před časem v Česku prodal své čerpací stanice, ale figuruje tu jako dodavatel olejů, maziv a Čepro z jeho rafinérie v saské Leuně odebírá významné množství pohonných hmot pro české benzinky.

Šéf Čepra Jan Duspěva: „Částečnou tečku za kauzami společnosti Čepro udělala...
Pumpa Euro Oil v Praze

Čepro je vysoce ziskový státní gigant s obratem 58 miliard korun, který má téměř monopol na skladování benzinu a nafty včetně krizových rezerv státu, silný podíl v distribuci, přepravě a velkoobchodu, přičemž zásobuje vlastní, ale i velkou část ostatních pump v Česku. Na síti EuroOil tak příliš nevydělává.

„Maloobchodní trh s pohonnými hmotami se radikálně mění. Objevují se moderní biopaliva, CNG, elektropohon a další alternativní paliva, na pumpách roste význam doplňkového zboží a gastronomie. To vše chceme řešit spoluprací s vybraným strategickým partnerem,“ vysvětlil pro LN generální ředitel Čepra Jan Duspěva. 

Stoprocentním akcionářem Čepra je ministerstvo financí, se kterým zástupci firmy projekt předem projednali. O novém provozovateli by mělo být podle dostupných informací jasno do konce roku.

Zanedbané benzinky

Cílem je i zbavit se značky EuroOil, která s eurem nebo Evropskou unií nemá nic společného. Vznikla v roce 2001 nákupem 190 zanedbaných a ttehdy zelených čerpaček od zkrachovalého státního podniku Benzina a dodnes si ji málokterý řidič spojuje se státní distribuční firmou.

Přitom se jedná o třetí nejpočetnější a nedávnými investicemi zmodernizovanou síť v Česku.

Vybraný zájemce si bude moci 202 pump přebarvit do vlastní značky. A tento vysoký počet „volných“ benzinek tak může na českém přesyceném trhu zamíchat pořadím největších hráčů. Pumpařskému oboru vévodí v tuzemsku síť Benzina se 413 stanicemi a v závěsu za ní je 306 stanic maďarského koncernu MOL.

Lidé z petrolejářské branže připomínají, že se může jednat o nejzásadnější přesun na trhu za posledních mnoho let. Například Benzina rozšířila v roce 2016 svou síť o 68 koupených pump OMV, maďarský MOL postupně nakoupil a začlenil do své značky stanice Slovnaft, Pap Oil a Agip.

V posledních 20 letech prodaly u nás své pumpy koncerny jako BP, Esso, Aral, Conoco-Jet nebo Total, jehož značka má šanci se nyní na totemy českých čerpaček vrátit.

Více čtěte ve čtvrtečních Lidových novinách.

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Václav Klaus starší | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Miliardář Jiří Šimáně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Psychoterapeut Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.