7. března 2016 12:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z cizinců na českých e-shopech nejvíce nakupují Slováci

E-shop (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy E-shop (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Z cizinců nejvíc nakupují v českých e-shopech Slováci, Britové a Američané, utrácejí hlavně za cestování a spotřební zboží. Obliba tuzemských internetových obchodů u zahraničních zákazníků stoupá. V ČR ale akceptuje platby kartou jen deset procent internetových obchodníků, například v Británii je to téměř 70 procent. V tiskové zprávě to uvedla společnost Visa.

Od října 2014 do srpna 2015 na českých e-shopech nejvíc peněz utratili Slováci, a to zhruba 950 milionů korun. Jde o meziroční nárůst o více než 50 procent. Na druhém místě jsou Britové s necelou půlmiliardou korun, což je meziročně o 170 procent víc. Američané zvýšili útraty o 130 procent na 400 milionů Kč. Další dvě pozice pak patří Němcům a Rusům. Rusové přitom v předchozím období zaujímali druhou příčku.

„Zatímco cizinci z ekonomicky vyspělých zemí jsou zvyklí platit i na internetu kartou, u nakupujících z postkomunistických zemí, tedy včetně Slovenska nebo ČR, zatím v internetovém prostředí stále vítězí hotovost nebo platby na dobírku,“ uvedl regionální manažer asociace Visa Europe pro ČR a Slovensko Marcel Gajdoš.

Cizinci v tuzemských e-shopech nejvíc utráceli za cestování, například za lístky na dopravu, v cestovních kancelářích nebo za pronájem dopravních prostředků (zhruba 1,3 miliardy korun). Dále pak za spotřební zboží jako mobilní telefony, šperky, knihy - celkem přes 890 milionů korun.

Obrat českých e-shopů by se letos měl přiblížit 100 miliardám korun, loni to bylo zhruba 81 miliard korun.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!