5. dubna 2013 18:49, aktualizováno  21:40 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Česko se zbavilo zbytků uranu, ze kterého mohla být jaderná puma

Práce s radioaktivní látkou (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Práce s radioaktivní látkou (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

WASHINGTON/PRAHA Česká republika se stala desátou zemí, která se v posledních čtyřech letech zbavila veškerého uranu využitelného k výrobě nukleárních zbraní. Oznámila to mluvčí Rady národní bezpečnosti USA Caitlin Haydenová. Informovala, že z Česka bylo odvezeno posledních 68 kilogramů vysoce obohaceného uranu, jež by stačily k výrobě dvou jaderných zbraní. České úřady přesun potvrdily.

Podle vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové šlo o materiál z výzkumného reaktoru v Řeži u Prahy.

Odvoz zajistili Američané

Celá operace se uskutečnila zhruba před dvěma týdny a převoz se uskutečnil ve zvláštním režimu z důvodu ochrany nákladu před okolím. Náklady na převoz materiálu z Řeže do země původu, takzvaná repatriace, nesli podle Drábové Američané, česká strana přispěla například dodávkou kontejnerů.

"Dnes můžeme oznámit, že Spojené státy ve spolupráci se svými mezinárodními partnery úspěšně odstranily 68 kilogramů vysoce obohaceného uranu - dostatečného materiálu na dvě jaderné zbraně - z České republiky," uvedla v prohlášení mluvčí Rady národní bezpečnosti.

ČTĚTE TAKÉ

Sdělila rovněž, že zmíněný uran byl bezpečně přepraven z Česka do Ruska, kde bude po zpracování jeho obohacení sníženo na úroveň nevyužitelnou k výrobě nukleárních zbraní. Česká republika se tak podle ní stala desátou zemí, z níž byl odstraněn veškerý vysoce obohacený uran od 5. dubna 2009, kdy americký prezident Barack Obama v Praze oznámil záměr zabezpečit v mezinárodní spolupráci veškerý jaderný materiál na světě.

Na odstranění uranu spolupracovaly USA kromě České republiky s Ruskem a s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii. Vláda Spojených států vyjádřila zúčastněným partnerům, včetně české a ruské vlády, poděkování za "mimořádnou spolupráci". Nízkoobohacený uran lze využít v jaderné energetice.

Lidovky.cz, ČTK