Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z dálnice potupně prchli, teď Čínu láká elektrárna

Čínský dělník | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čínský dělník | foto: Shutterstock

VARŠAVA Čínská firma Covec, která letos na jaře kvůli opožděním dostala vyhazov ze stavby dálnice v Polsku, se v této zemi uchází o zakázku na výstavbu elektrárenského bloku. Konkurenci může porazit díky nízké ceně jako v případě státní zakázky na výstavbu dvou dálničních úseků.

Jedna z největších elektrárenských společností v Polsku, Enea, hledá firmu, jež postaví blok o výkonu 1000 megawattů v černouhelné elektrárně Kozienice.

Podle dnešního vydání listu Dzienniku-Gazety Prawna mají o zakázku v hodnotě asi 5,5 miliardy zlotých (31,3 miliardy korun) zájem tři společnosti. Kromě firmy Covec to je francouzská Alstom Power a japonská Hitachi.

ČTĚTE TAKÉ:

Covec v Polsku předloni vyhrál tendr na výstavbu dvou úseků dálnice, jež má spojit Lodž s Varšavou. Podal nabídku o několik desítek procent nižší než konkurence, nicméně stavba nabírala zpoždění a letos na jaře se na několik týdnů zastavila, protože Covec neplatil polským subdodavatelům.

Čínská firma dostala výpověď a polské ředitelství silnic a dálnic muselo narychlo hledat nové firmy, jež dokončí rozestavěné úseky, klíčové pro plynulou dopravu autem během fotbalového mistrovství Evropy ve fotbale v roce 2012.

Pokud Covec přijde i v případě výstavby nového bloku v elektrárně v Kozienicích s nejnižší cenou, má obrovskou šanci zakázku získat. Polské zákony neumožňují společnosti Enea vyloučit z výběrového řízení zájemce ani tehdy, pokud existuje podezření z dumpingu, uvedl Dziennik-Gazeta Prawna.

Alstom a Hitachi se zase potýkají s opožděními a s technickými problémy při realizaci stávajících zakázek kvůli kotlům ze oceli označované jako T24, u které se ukázalo, že praská. Kvůli tomu například ČEZ bude moci zprovoznit nový blok elektrárny v Ledvicích později, než plánoval. Vedení polské elektrárenské společnosti Enea proto v kritériích pro zakázku na výstavbu nového bloku v elektrárně v Kozienicích vyloučilo používání problematického typu oceli.

Kozienice jsou největší černouhelnou elektrárnou v Polsku. Její součástí je deset bloků, má jedenáctiprocentní podíl na výrobu elektrické energie na polském trhu. Smlouvu na stavbu nového bloku chce Enea podepsat v prvním čtvrtletí příštího roku, spustit ho plánuje v roce 2016.

,
Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Popularizátor vědy, novinář a pedagog Jan Tůma vynalezl v 60. letech výukový... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Přivřela oči a doufala v polibek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.