Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Googlu se stal obchodník s elektřinou. Kam až chce expandovat?

Lidská elektrická farma ve filmu Matrix.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidská elektrická farma ve filmu Matrix. | foto: Reprofoto

PRAHA Federální regulační úřad USA odsouhlasil žádost společnosti Google na udělení licence pro nákup a prodej elektřiny. Společnost si od získání licence slibuje snížení celkových nákladů na nákup "zelené" elektřiny, kterou se rozhodla pro svůj provoz používat. Nyní bude moci čistou energii nakupovat přímo na trhu, bez nutnosti mít smlouvu se subdodavatelem.

Získání licence se stalo prvním krokem nově založené dceřiné společnosti Google Energy. Souhlas regulátora však Googlu neotevřel pouze cestu k levnější elektřině.

Jak upozorňuje americký server TheHill.com, společnost získala možnost rozjet zcela nový byznys, a to prodej elektřiny přímo svým zákazníkům. Už v minulosti se vedení počítačového gigantu vyjadřilo s tom smyslu, že je to jedna z cest, kterou pečlivě analyzují.

Expanze společnosti, která zpočátku poskytovala pouze vyhledávací služby na internetu, se však mnohým kritikům zdá až příliš rychlá. "Co příjde příště?" ptá se jeden z diskutujících na serveru TGDaily.com. "Za chvíli si koupí všechny buňky v našich tělech a budeme jim muset platit za jejich výživu," rozvíjí své neveselé vize čtenář.

GE 21. století
Komentátor serveru 24/7 Wall St. Douglas McIntyre vysvětlil snahy Googlu zcela racionálně. "Google potřebuje přímý přístup k energii především kvůli levnějšímu fungování svých obřích 'serverových farem'. Navíc mu však licence pomůže k rozšíření služeb, mimo jeho hlavní oblast podnikání."

Podle McIntyra tak vlastně vzniká gigant podobný společnosti General Eletric, která obsadila trh v oblastech od výroby leteckých motorů po bankovnictví. "Google bude GE 21. století," doplňuje.

Google. Logo společnosti u centrály firmy v Silicon Valley.

Regulační úřad vydal své rozhodnutí ve čtvrtek. Vyhledávači povolil "nákup a prodej elekřiny a poskytování s tím spojených služeb na základě tržních cen". Regulátor později upřesnil, že licence neumožňuje Googlu "vlastnit nebo ovládat žádné zařízení pro výrobu či přenos elektřiny." Jedná se tedy zatím pouze o obchodní aktivity.

Licence pomůže Googlu v jeho avizovaném úsilí stát se "bezuhlíkovou" společností. Podpoří také vývojové aktivity firmy, které se mimo jiné zaměřují na energetickou informatiku.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař
Také lovíte duchy? Netestujte dřív, než týden po vynechání menstruace, radí lékař

Jedna minuta. Druhá. Tři minuty pryč… Chvíle napětí… Na testu se objeví dvě čárky… Pozitivní těhotenský test! Jste v tom! Jak těhotenské testy...