31. května 2017 18:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z hospody na chodník. Lidí v pražských restauracích po zákazu kouření neubylo

Zpěvák Jim Čert v Restauraci Prašivka.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvák Jim Čert v Restauraci Prašivka. | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Zákazníků v pražských restauracích a hospodách v průběhu prvního dne platnosti zákazu kouření podle zjištění zpravodajů ČTK neubylo. Plné byly venkovní zahrádky, což ovšem mohlo ovlivnit i slunečné počasí. Provozovatelé také již většinou umístili popelníky před restaurace nebo do jejich blízkosti, aby kuřáci mohli chodit ven.

Například v restauraci U Staré pošty poblíž hlavního nádraží se až do úterý mohlo s výjimkou salonku v prvním patře kouřit i v době oběda. Ve středu popelníky na stolech ve vnitřním prostoru již chyběly, zato přibyl jeden velký poblíž vstupu do restaurace. Velký zájem byl o posezení na zahrádce, ve 12:30 bylo obsazeno téměř všech 30 míst a velká část hostů kouřila. Uvnitř byla v tu dobu obsazena necelá polovina židlí. Postupně se však i vnitřek začal plnit. „Úbytek hostů nepociťujeme, štamgasti chodí jako každý jiný den,“ sdělila servírka.

Také ve známé podskalské restauraci U tří bojovníků umístili před restauraci popelníky. Majitel a provozovatel Tomáš Čada problémy neočekává. „Vzadu jsme měli kuřácký salonek a stejně jej moc lidí nevyužívalo. Trendy se mění. Akorát tady máme partu štamgastů, starší páni, kteří si na zákon stěžovali. Tak jsme jim slíbili, že jim budeme vždy rezervovat stůl hned u dveří, aby to měli k popelníku blízko,“ řekl Čada. Nebojí se ani střetu s obyvateli domu, kteří bydlí nad restaurací.

V pražském baru Sběrné suroviny uspořádali rozlučkovou party s názvem Poslední...
Rozlučková party s kouřením v hospodách v baru Sběrné suroviny.

Také v restauraci U Zlatého tygra ve středu hostů neubylo, a to i přes to, že restaurace pro kuřáky nemohla instalovat ani kuřácký koutek před vchodem. Důvodem je zákaz radnice, která zábor veřejného prostranství neumožnila. Podobná situace je i v nedaleké hospodě U Vejvodů, kde kuřáci mohou využít vnitřní zahrádku, případně se usadit u stolů blízko vchodu z ulice. Restaurace už před platností zákona kuřákům umožňovala kouřit před vchodem a umístila zde popelníky. Zdali tomu tak bude i nadále, se podle obsluhy uvidí podle toho, zdali budou hosté v okolí restaurace udržovat pořádek.

Před otevřenými dveřmi restaurace Sport bar Pohoda v Dlouhé ulici, který býval azylem kuřáků a milovníků sportu, postávala odpoledne u koše skupinka kuřáků. Místo sledování sportovního televizního přenosu z tenisu muži debatovali o zákazu kouření. „Chtěli jsme do Evropy, tak to teď máme,“ ozvalo se mimo jiné z hloučku.

V kavárně Ouky Douky blízko Strossmayerova náměstí bylo v bývalé kuřácké místnosti prázdno, prakticky všichni hosté seděli venku na lavičkách, kde se kouřit smí. V podskalské hospodě U Kalendů vyklidili všechny popelníky a kouření umožňují hostům u stolků před restaurací.

V restauraci U Libuše vyřešili problém rovněž umístěním popelníků před restauraci. Lidé mohou kouřit na zahrádce na chodníku před restaurací, po 22:00, kdy zahrádka zavře, pak budou chodit k popelníkům u vchodu do restaurace. Legendární plzeňská pivnice U Jelínků v Charvátově ulici umístila popelníky na malý parapet za okno. Zákaz kouření v pivnici platil již delší dobu ve výčepu u vchodu, na sále platí od středy. U Dvou koček na Uhelném trhu mají také popelníky v podloubí před restaurací, v létě jsou v rámci zahrádky.

Od posledního květnového dne platí absolutní zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurací, divadel či kin a dalších veřejných prostorách. Protikuřácký zákon ale upravuje například i předpisy pro prodej alkoholu.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUKTOVÝ INŽENÝR - LEGISLATIVA A CERTIFIKACE

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč