Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z konopí se stal v Česku výhodný byznys

Pěstování konopí (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pěstování konopí (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA/ TEPLICE Využívání technického konopí v Česku za posledních deset let prodělalo obrovský rozvoj. Dokládá to i příběh teplické firmy Cannaderm, která před deseti lety začala z konopného oleje vyrábět kosmetiku. Zatímco tehdy ji vyráběla v podstatě na koleně, dnes má 30 zaměstnanců, obrat 45 milionů korun ročně a čelí tvrdé konkurenci.

Výtažky z technického konopí se budou brzy používat podobně často jako aloe vera, řekl zakladatel Cannadermu Jan Janovský.

Ještě před lety budily přípravky z konopí různorodé reakce - odmítání, ale i očekávání psychotropního zážitku. Technické konopí je sice příbuzné s marihuanou, ta ale obsahuje desetkrát až stokrát víc účinné látky THC. Teď už je situace jiná a kosmetika z konopného oleje se začala prosazovat na trhu. Zákazníky lákají především léčivé vlastnosti konopí. Kvůli nim začal na počátku století s konopím experimentovat i Janovský.

ČTĚTE TAKÉ:

Původně domácká výroba se postupně rozrostla a dnes je Cannaderm firma sídlící v klasicistní vile v centru Teplic se 30 zaměstnanci a ročním obratem kolem 45 milionů korun. Úspěch ale zpravidla znamená i nárůst konkurence. "Česko je ve výrobě konopné kosmetiky na špičce. A každý si chce utrhnout z pomyslného koláče co nejvíc," řekl ČTK Janovský.

První ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest Praha

První ročník mezinárodního konopného veletrhu Cannafest Praha

Podle něj se využití konopného oleje rozmáhá, i když je kvalita výrobků různých firem hodně rozdílná. Janovský se domnívá, že není daleko doba, kdy začnou konopnou kosmetiku nabízet pod svými značkami i velké obchodní řetězce. "Dopadne to jako s aloe vera, kterou dnes najdete i tam, kde to ani nevypadá logicky," řekl. Že by konopnou kosmetiku pod privátní značkou supermarketu začal vyrábět i on sám, nevyloučil. Zatím prý ale spoléhá na prodej prostřednictvím lékáren a specializovaných maloobchodů.

Ještě před několika lety pěstoval Cannaderm technické konopí přímo v okolí Teplic i jinde v Česku. Využíval tehdy až 300 hektarů polí.

Změna legislativy?

Charakteristické rostliny budily ve své době hodně pozdvižení a čas od času se je někdo pokoušel sklízet na vlastní pěst. Před čtyřmi lety ale firma pěstování přesunula do Kanady. "Nešlo o to, že by nám to někdo sklízel, spíš jsme se rozhodli kvůli vhodnějším podmínkám a zatížení půdy. Do Čech se teď vozí až čistý olej, samotnou výrobu máme kus za Prahou," řekl Janovský.

Teď se podnikatel snaží změnit legislativu, která zatím povoluje jen zpracování semen rostlin. V Poslanecké sněmovně se snaží prosadit legislativní úpravu, která by zpřístupnila i zelené části rostliny, které obsahují léčivých látek ještě víc.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!