29. června 2012 12:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z krácení daní byla poprvé obviněna samotná firma

Češi doma skrývají miliardový poklad  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi doma skrývají miliardový poklad | foto: Shutterstock

PRAHA Protikorupční policie poprvé obvinila z krácení daně samotnou firmu. Je to první takové trestní stíhání od zavedení nového zákona před půl rokem. Případ se podle kriminalistů týká kromě daní také praní špinavých peněz.

Obvinění čelí čtyři muži a jedna žena, hrozí jim pět až deset let vězení. Policie zároveň zahájila trestní stíhání firmy. Informoval o tom mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

Krácením daní získali 288 milionů

Obvinění podle kriminalistů získali zkrácením DPH a daně z příjmu společnosti minimálně 288 milionů korun. Policie jim také zajistila majetek za 150 milionů. Detektivové je sledovali od loňského léta, k samotnému zatýkání se rozhodli minulý týden v úterý.

ČTĚTE TAKÉ:

Skupina obviněných podle policistů působila v několika firmách, mezi kterými údajně fungoval řetězec předstíraných nákupů a prodejů. "Následně obvinění, mezi kterými byl i daňový poradce a advokát, předkládali příslušnému finančnímu úřadu daňová přiznání, která obsahovala nepravdivé údaje," sdělil Ibehej.

Hlavním organizátorem je údajně osmatřicetiletý Čech, který je v současnosti ve vězení za podobnou trestnou činnost. "Tento muž měl nejdříve na svobodě a poté i z věznice celou skupinu řídit a organizovat činnost obchodních společností, které měla skupina založit," dodal Ibehej.

Dva obvinění se podle něj přiznali. "V případě pravomocného rozsudku všem obviněným hrozí trest odnětí svobody od pěti do deseti let," upřesnil mluvčí.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
MISTR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 25 000 - 27 000 Kč