28. května 2010 10:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Křetínského se stal uhlobaron, holding EPH kupuje polský důl Silesia

Partner J&T Daniel Křetínský | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Partner J&T Daniel Křetínský | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost Energetický a průmyslový holding (EPH), jejímiž akcionáři jsou firmy J&T, PPF a Daniel Křetínský, s největší pravděpodobností ovládne polský černouhelný důl Silesia v blízkosti českých hranic.

Píše to dnes deník E15 s tím, že prodej hornoslezského dolu v lokalitě Czechowice-Dziedzice českému investorovi již schválilo polské ministerstvo průmyslu.

Prodej ještě podléhá schválení polským ministerstvem státního pokladu, ministerstvem vnitra, úřadem pro ochranu hospodářské soutěže a ministerstva životního prostředí.

Částka, za kterou by český investor koupil ztrátový, ale přitom jeden z nejlépe zásobených slezských dolů, není známá. Podle dřívějších, neoficiálních informací účastníků jednání bude cena nižší než 111,5 milionu zlotých (704,1 milionu korun), na které byla Silesia před několika lety oceněna. Investor se ale bude muset zavázat k investicím, uvádí polská média. Silesia měla loni ztrátu více než 120 milionů zlotých.

Důl Silesia, který se nachází 30 kilometrů od českých hranic, se těžební společnost Kompania Wenglowa snažila prodat již třikrát, mezi zájemci byl i ČEZ. Ale teprve letos začal prodej Silesie nabývat konkrétnějších obrysů, když o důl projevila zájem firma Przedsiembiorstwo Górnicze Silesia, kterou založili pracovníci dolu a jejímž investorem se stal v únoru právě EPH.

Ztrátovému dolu do té doby hrozila likvidace. Holding vedený Křetínským získal sympatie Poláků zejména slibem dlouhodobě do dolů investovat, a to v řádech miliard korun, a také záměrem až dvojnásobně rozšířit těžbu.

V Silesii se údajně nachází 460 milionů tun černého uhlí, z nichž jsou dvě třetiny dobře těžitelné, což téměř čtyřnásobně převyšuje zásoby ostravské OKD, píše E15. Polská média nicméně dodávají, že pro těžbu těchto zásob budou třeba velké investice.

ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.