29. září 2011 13:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z pole až na vidličku. Babiš kupuje největší pekárny

Pekárna (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pekárna (ilustrační foto) | foto: Reprofoto

PRAHA Skupina Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše kupuje vlastníka největších tuzemských pekáren United Bakeries, Euro Bakeries Holding, uvedl dnes server Patria Online.

Transakci nyní musí schválit antimonopolní úřad. Skupině Agrofert, která je největším subjektem v zemědělství a potravinářství v ČR, v současnosti mimo jiné patří druhé největší domácí pekárny Penam.

O ANDREJI BABIŠOVI VÍCE:


"Jasně, dnes jsme to podepsali," odpověděl na dotaz ČTK Babiš. Zástupce United Bakeries naopak zprávu o transakci nepotvrdil. "My své záležitosti zásadně nekomentujeme," řekl mluvčí pekárenské skupiny Jaroslav Pomp.

O možném sloučení dvou největších pekáren v zemi spekulovala média s
přestávkami již několik let. Deník E15 v květnu s odkazem na agenturu,
která se specializuje na informace o fúzích a akvizicích, odhadl možnou
cenu transakce asi na 6,1 miliardy korun.

AGROFERT

Agrofert je největší skupinou v českém zemědělství a potravinářství a předním hráčem chemického průmyslu v ČR. Nekonsolidované tržby Agrofertu loni podle předběžných výsledků klesly na zhruba 132 miliard korun. Výsledek zahrnuje hospodaření 150 firem. V roce 2009 činily podle předběžných neauditovaných výsledků nekonsolidované tržby Agrofertu 137,3 miliardy korun.


United Bakeries je hlavní pekárenská skupina v regionu střední Evropy. Vznikla spojením největších českých skupin Delta Pekárny a Odkolek. Ve
firmách ve třech zemích má zhruba 4000 zaměstnanců. Její tržby předloni klesly meziročně o 16 procent na 4,02 miliardy korun.


V předloňském rozhovoru spolumajitel United Bakeries Marko Pařík uvedl, že firma hledá zahraničního partnera, s nímž se chce spojit a expandovat na západoevropské trhy. Tuzemští výrobci v čele s Penamem patřícím Agrofertu nemají United Bakeries co přinést, řekl tehdy Pařík.

Vizitka společnosti Agrofert

  • Agrofert vznikl v lednu 1993 jako společnost s ručením omezeným, v
    následujícím roce se transformoval na akciovou společnost.

  • Nyní se Agrofert Holding řadí k největším firmám v Česku a jeho majitel
    Andrej Babiš bývá označován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi. Letos jej americký časopis Forbes na svém žebříčku miliardářů zařadil na 937. místo s odhadovaným majetkem jedna miliarda dolarů.

  • Společnost obchoduje s komoditami chemického a zemědělsko-potravinářského sektoru; Agrofert Holding je jedničkou tuzemského zemědělsko-potravinářského sektoru, realizuje kompletní proces výroby potravin v oblasti pekárenství a zpracování masa v systému "z pole až na vidličku", a je druhou nejvýznamnější skupinou českého chemického průmyslu.

  • Do skupiny mimo jiné patří významné chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Duslo (Slovensko), SKW Piesteritz (Německo), desítky společností zabývajících se obchodem s komoditami, hnojivy, pesticidy, osivy či zemědělskou technikou a firmy zemědělské prvovýroby, potravinářské společnosti, mlékárny Olma, Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Maso Planá, Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam a dvě maďarské pekárenské společnosti.

  • Na žebříčku Czech Top 100 nejvýznamnějších firem v ČR z hlediska tržeb patří Agrofert Holdingu pátá příčka.
ČTK, Lidovky.cz