Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 5 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Polska se stává plynová velmoc. Bude i z Česka?

Plynovod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynovod | foto: Shutterstock

VARŠAVA/PRAHA Polsko má 5,29 bilionů metrů krychlových zemního plynu z břidlic, jež by mohlo vytěžit. Odhadl to Úřad pro energetické informace (EIA) při ministerstvu energetiky USA, podle kterého je Polsko zemí, jež má největší zásoby plynu z nekonvenčních zdrojů v Evropě.

Pokud by se prognózy EIA splnily, mohlo by se Polsko, jež nyní značnou část plynu dováží z Ruska, stát vývozcem této suroviny.

Plyn z břidlic

Největší zásoby plynu z břidlic má Čína (36,1 bilionu metrů krychlových), následovaná Spojenými státy (24,4 bilionu metrů krychlových) a Argentinou (21,9 bilionu metrů krychlových). V Evropě je prý tato surovina kromě Polska také ve Francii, Norsku nebo na Ukrajině.

Údaje, jež zveřejnila EIA, jsou doposud nejoptimističtější. Podle jiných odhadů je pod polským územím okolo 1,4 bilionu nebo tři biliony metrů krychlových plynu z břidlic. Země v současnosti potřebuje 14 miliard plynu ročně, přibližně dvě třetiny ho dováží z Ruska.

Polská vláda považuje průzkum možných ložisek plynu z břidlic za součást snahy o diverzifikaci zdrojů energie. Premiér Donald Tusk nedávno připomněl, že suroviny slouží jako politické zbraně, a proto by Polsko mělo být co nejvíce nezávislé na dodávkách ze zahraničí.

Polské plynonosné břidlice se táhnou od moře až k Lublinu.

Průzkum českých zásob plynu se o krok přiblížil

Za několik let by se mohlo z břidlic začít těžit i v Česku. V úředním věstníku Evropské unie vyšlo oznámení, že ministerstvo životního prostředí prověřuje první dvě žádosti, které předložily britská společnost Cuadrilla Resources a australská BasGas.

Konkurenční firmy nyní mají 90 dní na to, aby předložily své protinávrhy. Pokud se žádné námitky neobjeví, ministerstvo bude moci vydat své rozhodnutí o povolení, či nepovolení průzkumných prací.

Cuadrilla chce zkoumat ložiska na Novojičínsku a Vsetínsku, BasGas si vybral území mezi Prahou a Berounem.

"Plynonosné břidlice dávají naději na nález suroviny, kterou naše země potřebuje, a zatím ji draze dováží," řekl odborník na těžbu ropy a plynu Stanislav Benada.

Zároveň však dodává, že výskyt plynu v břidlicích na českém území zatím nikdo systematicky nezkoumal. Výsledkem průzkumných prací tak může být jak pozitivní překvapení, tak i naprosté zklamání.

David Tramba - LN

Nadšení lidí, jež by pod vlivem údajů EIA mohli začít Polsko považovat za plynové eldorádo, se snaží mírnit šéf Státního geologického institutu Henryk Jacek Jezierski.

"Jde o předběžnou zprávu, americký a polský geologický institut připravují přesnější prognózu co do zásob plynu z břidlic," řekl v dnešním vydání listu Dziennik-Gazeta Prawna.

Výsledky by měly být podle Jezierského známy letos v září. EIA porovnává geologické podmínky v Polsku s těmi oblastmi ve Spojených státech, kde se plyn z břidlic už těží.

Kde ložiska leží?
Polský stát vydal koncese na provedení pokusných vrtů dvaceti firmám, je mezi nimi například polský plynárenský monopol PGNiG, rafinérská společnost Orlen nebo američtí giganti Chevron a ExxonMobile.

Plyn z břidlic by se mohl vyskytovat v pásu táhnoucím se od pobřeží Baltu jihovýchodním směrem do oblasti Lublina, druhou oblastí, kde by mohla surovina být, je západ a jihozápad Polska.

První vrt udělal polský plynárenský monopol PGNiG v regionu Lublina, plyn tam ale nebyl. Letos v únoru stopy plynu našla firma BNK ve vrtu nedaleko města Ustka na pobřeží Baltu. Pokud by se potvrdilo, že Polsko zásoby plynu z břidlic skutečně má, mohl by se podle dosavadních vyjádření držitelů koncesí začít těžit za dva až pět let.

Nezávislost na Rusku?

Plynovod - ilustrační foto.O zájmu firem Cuadrilla a BasGas vyhledávat a případně i těžit zemní plyn z břidlic informovaly Lidové noviny jako první na počátku února. Nález významnějších ložisek by mohl snížit závislost České republiky na dovozu plynu.

Čtěte více:
Těžaři jdou do Česka hledat plyn. Mají šanci najít velké ložisko


,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Proč je moje pračka lepší než ta vaše: Praní konečně zajímalo i mého chlapa
Proč je moje pračka lepší než ta vaše: Praní konečně zajímalo i mého chlapa

Upřímně – všechno, co zkracuje čas nad domácími pracemi, vítám s otevřenou náručí! To dokazuje i pračka AEG 7000 series, která mi ušetřila dobu...