18. ledna 2010 14:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z rozvodů se stává byznys, v Británii zavádějí seznamy dárků

Pár | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pár | foto: Reprofoto

LONDÝN Toastery, skleničky na víno či povlečení bývají základními položkami seznamů svatebních darů, od nynějška by se ale měly objevovat také na seznamech darů pro rozvádějící se páry. Ty jako novinku zavádí síť britských obchodních domů Debenhams. Píše o tom internetové vydání listu The Guardian.

Zavedením zmíněné služby chce Debenhams povzbudit rozvádějící se dvojice, aby se nebály požádat své přátele o potřeby do domácnosti vhodné pro jejich nový život singlů.

"V současnosti dvojice žijí dlouho před tím, než se vezmou, ve společné domácnosti, takže seznam svatebních darů je nyní považován spíš za službu ke zkvalitnění domácnosti než k jejímu počátečnímu vybavení. Rozvod nicméně znamená, že jeden z partnerů opustí manželský domov a ve svém novém domě zůstane bez základních potřeb," vysvětlil Peter Moore ze společnosti Debenhams.

Uvedený obchodní dům předpokládá, že populárními položkami na seznamu budou kuchyňské nádobí, povlečení, ručníky, malé elektrické spotřebiče jako toastery a mikrovlnné trouby, jakož i nemačkavé košile, televizory a počítačové hry.

Oblíbené rozvodové večírky
Podle agentury Reuters je seznam dalším příspěvkem k rozšiřujícímu se trendu oslav rozvodu. Ve Spojených státech je organizování rozvodových večírků již úspěšnou živností a tyto párty pomalu pronikají i do Británie, což oslavou svých rozvodů podpořily i celebrity - někdejší modelka Katie Priceová, televizní hlasatelka Gail Porterová a bývalá modelka a exmanželka Paula McCartneyho Heather Millsová.

Specialisty na výrobu svatebních dortů vedl tento trend k tomu, aby obrátili pozornost k moučníkům vyráběným u příležitosti rozvodu. Loni se rovněž v anglickém Brightonu konala výstava k novým životním začátkům Starting Over Show, kde osobní poradci, seznamky a léčitelé představili své služby čerstvě rozvedeným párům.

Na seznamech svatebních darů bývá podle řetězce Debenhams kolem 120 položek, včetně kupříkladu iPodů či prázdninových zájezdů.

ČTK