4. července 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Wall Street odcházejí finančníci, místo je drahé

Wall Street. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wall Street. | foto: Reuters

NEW YORK Velké investiční domy přesouvají své zaměstnance z Wall Street do levnějších lokalit Spojených států. Reagují tak na vysoké daně, ceny nemovitostí i náklady na pracovní sílu, které jsou v New Yorku vysoko nad národním průměrem, píše deník The New York Times.

"Místa jako New York nebo Londýn vždycky budou finančními centry, většina hráčů ale zvažuje, jestli nemůže přesunout velký počet pracovních pozic jinam," říká James Malick z Boston Consulting Group, která pomáhá firmám s přesouváním. "Některé funkce musejí zůstat ve Spojených státech, ale nemusí to nutně být v New Yorku ani poblíž klienta," dodává Malick.

Přesunem přichází New York o značnou část daňových výnosů

Nižší pozice, jako třeba práce v call centrech, už z New Yorku zmizely dávno, zatímco manažeři a bankéři v New Yorku zůstávají. Teď přišla řada i na pozice střední úrovně - účetní, obchodníky či právníky, kteří se přesouvají do Salt Lake City v Utahu, Severní Karolíny nebo na Floridu, píší The New York Times.

Přesun zaměstnanců ve finančním odvětví do levnějších oblastí USA nevěstí pro New York nic dobrého. Lidé pracující na Wall Street odvádějí na daních hodně peněz, loni se například podíleli na příjmech státu 14 procenty. Jejich odchodem tedy stát přijde o značnou část daňových výnosů. Přesto status New Yorku jako hlavního města finančnictví není podle deníku ohrožen. Jeho podíl pracovníků v oboru financí se v posledních letech stabilně drží na 24 procentech z celých Spojených států. 

'New York zůstává centrem světového finančnictví'

"Přestože finančnictví prochází těžkými časy, New York zůstává v tomto oboru hlavním světovým městem a nepředpokládám, že by se to v dohledné době změnilo," říká Thomas P. DiNapoli, finanční kontrolor státu New York. 

V srpnu 2007 pracovalo v New Yorku ve finančním průmyslu nejvíce lidí - 213 tisíc. Po krizi jich ubylo patnáct procent. Odvětví se sice od té doby vzpamatovalo a najalo nové zaměstnance, stále jich ale není tolik, co před krizí. Jejich současný počet se pohybuje kolem 190 tisíc.

rkaŠárka Bláhová

Najdete na Lidovky.cz