15. října 2009 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Z Wall Streetu odešla legenda, bankéř Bruce Wasserstein zemřel

Bruce Wasserstein, šéf investiční banky Lazard zemřel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bruce Wasserstein, šéf investiční banky Lazard zemřel. | foto: AFP

NEW YORK Generální ředitel americké finanční společnosti Lazard Bruce Wasserstein (61) zemřel. Manažer patřil mezi legendární obchodníky z Wall Street a od 70. let minulého století také mezi přední poradce při fúzích a akvizicích.

Wasserstein byl v neděli hospitalizován s nepravidelným srdečním rytmem a zpráva o jeho zdravotních potížích na začátku týdne způsobila silný pokles akcií firmy.

Wassersteinova smrt podle agentury Reuters nechává nezodpovězenou otázku ohledně budoucího směřování Lazardu a hlavně kolem nového vedení firmy. Na jeho místo zatím nastoupí Steven Golub, který byl až dosud místopředsedou správní rady a Wassersteinovým blízkým spolupracovníkem.

"Nastupovat po Wassersteinovi by bylo těžké pro každého," poznamenal šéf investiční společnosti Mendon Capital Advisors Anton Schutz. Lazard je vedle poskytování poradenství především investiční bankou, která získala věhlas právě za Wassersteinova vedení.

Wasserstein stál u řady velkých kontraktů a za svou kariéru dohodl více než 1000 transakcí v celkovém objemu přes 250 miliard dolarů (více než 4,35 bilionu Kč). Pod jeho dohledem se například spojily firmy Time a Warner Brothers, anebo Morgan Stanley a Dean Witter, Discover & Co. Ještě nedávno radil americké skupině Kraft Food, která se snažila převzít konkurenční britskou společnost Cadbury.

Lidem naháněl strach
"Byl to skvělý taktik a byl velmi chytrý. Vlastně lidem naháněl strach," řekl bývalý manažer Lazardu Felix Rohatyn, který znal Wassersteina asi 40 let. "Vždy je velmi těžké nahradit někoho, kdo má na chod firmy tak velký vliv," dodal.

První nepotvrzené zprávy o Wassersteinově úmrtí se objevily ještě v průběhu středečního obchodování na burze v New Yorku, kdy akcie vykazovaly více než pětiprocentní růst. Těsně před koncem obchodování burza nechala transakce s těmito cennými papíry zastavit, než firma informaci o ředitelově úmrtí potvrdila. Po zrušení zákazu akcie klesly o 1,8 procenta, nejsou ale daleko od ročního maxima.

Wasserstein do Lazardu přišel v roce 2002, kdy byla banka ještě ryze soukromým podnikem. Wassersteinovým úkolem bylo ukončit diskutabilní partnerství, pod kterým banka fungovala, její činnost celkově zefektivnit a pak uvést akcie banky na burzu. Wasserstein například vypracoval pravidla obrany při převzetích a nevyhýbal se ani takovým kontraktům, kde cíl převzetí kladl značný odpor.

Banka Lazard v neděli oznámila, že Wasserstein byl hospitalizován s nepravidelným srdečním rytmem a jeho zdravotní stav je vážný, i když stabilizovaný. Přestože se navzdory silné arytmii zotavoval, ve středu zemřel. Přesná příčina úmrtí zatím nebyla stanovena.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.