25. července 2012 15:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za aféru Libor by měly padnout tresty, zní z Bruselu

Předseda britské banky Barclays Marcus Agius odstupuje. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda britské banky Barclays Marcus Agius odstupuje. | foto: Reuters

BRUSEL Evropská komise chce, aby za manipulace s mezibankovními úrokovými sazbami ve všech zemích sedmadvacítky hrozil trestní postih. Reaguje tak na skandál, kdy bankéři zakrývali skutečnou výši klíčové sazby Libor, která ovlivňuje výši úroků u mnoha půjček v celém světě.

"Mezinárodní vyšetřování manipulace se sazbou Libor odhalilo další příklad skandálního jednání, jehož se banky dopouštějí," řekl podle prohlášení zveřejněného na stránkách Evropské komise eurokomisař pro vnitřní trh a služby Michel Barnier.

ČTĚTE TAKÉ:

Manipulace se sazbami se může odrazit na trhu

Brusel poukazuje na to, že jakákoliv manipulace s mezibankovními úrokovými sazbami, jako je Libor a Euribor, nebo i pokus o ni, se může závažně odrazit na trhu a způsobit spotřebitelům a investorům ztráty. Myslí si, že hrozba trestních postihů by mohla manipulátory od takového jednání odradit.

Libor, plným názvem Londýnská mezibankovní nabízená sazba, je průměrnou úrokovou sazbou, kterou si na základě svých odhadů stanovují vybrané banky v Londýně. Dohodnutou sazbou vyjadřují názor na to, za jakou sazbu si budou půjčovat od jiných bank. Odhady tak odrážejí celkovou situaci na trhu. Od sazeb Libor se odvozují úrokové sazby úvěrů v řádu mnoha bilionů dolarů, které se uzavírají v celém světě.

Lidovky.cz, ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.