Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za bitcoiny si koupíte let do vesmíru i větší prsa

Kybernetická měna bitcoin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kybernetická měna bitcoin. | foto: Reuters

PRAHA Virtuální měna bitcoin poslední týdny značně posiluje a v neděli přesáhla hodnotu 814 dolarů. Kvůli zvýšenému zájmu se odvažuje bitcoiny přijímat stále více společností. Za bitcoiny se dříve daly kupovat především virtuální služby nebo počítačový hardware.

Nyní se díky strmému nárůstu jejich hodnoty dostávají i do povědomí širší veřejnosti. Bitcoiny tak stále více začínají zasahovat do světa mimo blikající obrazovky počítačů. Můžete si od společnosti Virgin Galactic pořídit třeba výlet do vesmíru.

Jak získat bitcon?

Bitcoiny lze získat několika způsoby. Buď těžbou pomocí matematických výpočtů, ale ta se v současné době vyplatí pouze se speciálním hardwarem, nebo koupí na bitcoinové burze či od jednotlivce. Fungují už i specializované směnárny. Mezi nejstarší a největší bitcoinovou burzu patří Mt.Gox. Existuje ale i evropská s názvem Bitstamp.

„Virgin Galactic je jedním z nejvíce futuristických vesmírných společností. Virtuální měna bitcoin nás poslední dobou zaujala jako nejinovativnější podnikatelský záměr budoucnosti. Je tak na čase, aby si naši zákazníci mohli zvolit platbu bitcoiny,“ píše společnost na svém oficiálním blogu.

Pokud vás vesmírné vakuum děsí a raději byste zůstali na planetě Zemi. Můžete si bitcoiny zaplatit výlet klasickou cestovní kancelář CheapAir. „S týmem jsme dlouho diskutovali nad touto otázkou a přišlo nám skvělé, že budeme první v oboru, kteří začnou přijímat tuto novou cestu placení,“ píše v oficiálním prohlášení ředitel společnosti Jeff Klee.

Nová prsa nebo nos

Bitcoiny začala přijímat i floridská plastická chirurgie Vanity Cosmetic Surgery. Stala se tak prvním lékařským zařízením na světě, kde si oficiálně za bitcoiny koupíte chirurgický zákrok. Výběr se ale omezuje jen na zvětšení prsou nebo úpravu nosu. Jiná vylepšení musíte zaplatit „tradičními“ penězi.Bitcoiny akceptuje i kyperská University of Nicosia. Po tomto kroku vyzvala univerzita vládu, aby z Kypru udělala centrum pro obchodování s bitcoiny (více čtěte ZDE).

Čena bitcoinů šplhá nahoru - klikněte pro zvětšení

Čena bitcoinů šplhá nahoru - klikněte pro zvětšení

Virtuální měnu bitcoin vytvořil v roce 2009 člověk pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Značí se zkratkou BTC. Všechny transakce na světě jsou tak sledovatelné on-line. Měna je navržena tak, aby nemohla být ovlivňována žádnou vládou ani bankou. Nové bitcoiny jsou těženy za pomoci matematických výpočtů a obtížnost těžby se postupně zvyšuje. Po vytěžení všech bitcoinů nebude možné dodat další do oběhu.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....