13. září 2016 14:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za lahev Vincentky platí v Číně přes 300 korun. Firma tam vyhrála spor o značku

Vincentka je v Číně luxusní zboží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vincentka je v Číně luxusní zboží. | foto: Vincentka

LUHAČOVICE/PEKING Společnost Vincentka vyhrála v Číně spor o stejnojmennou značku. Do začátku září ji sporně používal jeden ze zaměstnanců bývalého čínského dovozce této minerálky. Nyní je firma v zemi už zapsaná jako majitel značky. Šlo o důležitý spor, protože Čína je pro Vincentku velmi perspektivním trhem.

Společnost se zabývá především stáčením a prodejem minerální vody z pramene Vincentka v Luhačovicích na Zlínsku.

„V Číně nás zastupovala pražská právnická kancelář, které se podařilo prostřednictvím jejího čínského partnera dosáhnout toho, že jsme získali asi po deseti letech ochrannou známku zpět. Spor trval roky, ale nakonec jsme změny dosáhli i bez soudního rozhodnutí, ale vyžadovalo to hodně papírování a dokazování,“ sdělil ředitel Vincentky Jan Šumšal.

Dodal, že Čína je perspektivním trhem, i když prioritou zůstává český a částečně slovenský trh. „V budoucnosti bychom chtěli svůj odbyt na čínském trhu zvýšit, i když nepůjde o závratné množství, protože jsme limitovaní kapacitou čerpání z pramene Vincentka,“ uvedl ředitel.

Na čínském trhu je podle něj Vincentka luxusním zbožím, její cenu zvyšuje doprava. Láhev tam vyjde v přepočtu na více než 300 korun. Vincentka se prodává spolu s jinými zahraničními minerálkami hlavně v Pekingu ve specializovaných obchodech.

„Čínští zákazníci ji používají při léčbě trávicích problémů, úspěch má ale i její aplikace ve spreji pro uvolňování hlenů. Vincentku zkoušeli před několika lety i dopravní policisté. V práci ji inhalovali přes rozprašovače, protože jim pomáhá vykašlávat hleny a odstraňovat smogové částice z průdušek,“ uvedl Šumšal, podle kterého by dodávky pro tamní policii měly být obnoveny.

Firma ročně prodá asi čtyři miliony 0,7 litrových lahví Vincentky, minerálka putuje také do Ruska, Ukrajiny či Estonska. Vincentka vyrábí také řadu doplňkových produktů, nosní sprej, pastilky, zubní pastu, hydratační krém či sirup.

Společnost byla založena v roce 1997 jako Léčivé vody. V roce 2007 firma vyhrála soudní při se společností Lázně Luhačovice o ochrannou známku minerálky Vincentka. Od 1. dubna 2008 se pak firma Léčivé vody přejmenovala na Vincentku.

TRADIČNÍ MINERÁLKA

  • Stáčení Vincentky má v Luhačovicích dlouhou tradici, první plnírna přímo u pramene se začala stavět v roce 1851.
  • Vincentka je přírodní minerální voda z léčivého zdroje. Využívá se k pitným a inhalačním kůrám při nemocech dýchacích cest, hlasivek, poruchách látkové výměny nebo žaludečních vředech.
  • Je vhodná jako doplněk při detoxikaci organismu, je zdrojem jódu a jiných důležitých minerálů.
ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.