Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za nitky v H-Systemu tahá podnikatel z kyperské firmy

Jeden z domů z projektu zkrachovalé společnosti H-System, z něhož se budou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeden z domů z projektu zkrachovalé společnosti H-System, z něhož se budou... | foto:  František Vlček, MAFRA

Když v roce 1998 zkrachoval projekt výstavby rodinných domků společnosti H-System, dlužil zakladatel Petr Smetka tisícovce jednotlivých napálených klientů v průměru po jednom milionu korun. Dlužil ale mimo jiné také především Komerční bance za nesplacený úvěr.

Z dlužné částky se stala miliardová suma, která z nynějšího držitele této pohledávky dělá věřitele s jednoznačně největším vlivem na chod toho, co na troskách H-Systemu zbylo. Dotyčným top věřitelem je společnost Gomanold, ovládaná brněnským podnikatelem Markem Galvasem.

Společnost Gomanold tak má podstatný vliv na všechna důležitá rozhodnutí nynějších správců H-Systemu, například o případných změnách ve věřitelském výboru nebo komu a za kolik se zpeněžuje zbylý majetek z konkurzní podstaty.

H-System

H-System

Jelikož má Galvasova společnost největší (respektive nadpoloviční) podíl z celkové sumy skoro dvou miliard korun všech pohledávek, může také získat největší částky z prodávaného majetku.

Komerční banka poskytla v polovině devadesátých let Smetkovi za poněkud nestandardních okolností úvěr zhruba 600 milionů korun. Dlužná suma však po započtení sankčních úroků nakonec vyšplhala k částce 1,3 miliardy korun, přešla pod Konsolidační banku a ve výsledku doputovala za nezjištěnou cenu a přes společnosti Global Financial Restructuring Czech do majetku Gomanoldu.

Premium

Unikátní test čtyř typů motorů: Elektromobil se nevyplatí, vede klasika

Test 4 ruzných typů motorů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

O elektromobilitě se hodně mluví, ale v běžném provozu se takové auto nevyplatí. Jak je na tom hybrid oproti benzinu a...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!