25. listopadu 2011 15:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za pád U:fona můžou neschopní šéfové, brání se úřad

U:fon | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy U:fon |

PRAHA Za insolvenčním návrhem na operátora MobilKom stojí selhání manažerů společnosti, a ne nečinnost regulátora. Uvedl to předseda ČTÚ Pavel Dvořák. Reagoval tak na obvinění MobilKomu, že k potížím firmy úřad přispěl tím, že jí neumožnil poskytování služeb v síti GSM ať už vytvořením tzv. virtuálního operátora nebo nabídkou nových kmitočtů v aukci.

Provozovatel sítě U:fon požádal v pondělí soud o zahájení insolvenčního řízení spojeného s reorganizací, protože nebyl schopný zaplatit splátku úvěru ve výši téměř dva miliony eur China Development Bank. Své celkové závazky firma v návrhu vyčíslila na 2,15 miliardy Kč. Soud v úterý s MobilKomem insolvenční řízení zahájil, ale o úpadku zatím nerozhodl.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Dvořáka společnost MobilKom od začátku svou síť stavěla na využití technologie CDMA, a nikoliv GSM, a už při zahájení činnosti firma věděla, že k prodeji dalších kmitočtů z tzv. digitální dividendy dojde až po dokončení přechodu na analogové vysílání v roce 2012.

ČTÚ také nemohl vnutit MobilKomu dohodu s některým z provozovatelů sítí GSM o virtuálním operátorovi, která se uzavírá na čistě komerčním základě, navíc o údajných jednáních ani nedostal oficiální informace a nebyl k nim přizvaný. V Česku dosud žádný virtuální mobilní operátor nefunguje.

MobilKom má kolem 100.000 zákazníků, kterým poskytuje rychlý mobilní internet a hlasové služby v síti CDMA. Letos firmu od investiční skupiny Penta koupila společnost Divenno Holdings, která mimi jiné v Česku vlastní operátory Dial Telecom a Volný.

Lidovky.cz, ČTK