Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 26 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za prodej nelegálně vytěženého dřeva může hrozit pokuta až tři miliony

Těžba dřeva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Těžba dřeva | foto: Shutterstock

PRAHA Až třímilionová pokuta bude hrozit firmám a podnikatelům za prodej nelegálně vytěženého dřeva nebo výrobků z něj. Počítá s tím vládní návrh zákona o uvádění dřeva a dřevařských výrobků na trh, který vláda předložila Sněmovně.

Zákon má pomoci zamezit obchodování s takto vytěženým dřevem i se zbožím, které by se z něj vyrobilo.

Nezákonně vytěženým dřevem bude podle návrhu dřevo z tuzemských lesů, které bylo získáno v rozporu s lesním zákonem nebo jiným zákonem, který upravuje těžbu dřeva. Půjde například o paragraf trestního zákoníku, který jako trestný čin uvádí poškozování lesa.

ČTĚTE TAKÉ:

Firmám žádné náklady nevzniknou

Vláda tvrdí, že zavedením tohoto zákona nevzniknou firmám žádné významnější náklady. Argumentuje tím, že již před uvedením na trh funguje v současné době kontrola toho, zda bylo dřevo vytěženo v souladu se zákonem, a to podle lesního zákona.

Zákon zavádí kontrolu firem, které uvádějí dřevo a dřevařské výrobky na trh poprvé. Evropská komise vyhodnotila toto řešení jako nejúčinnější s tím, že ho doprovází nejnižší administrativní zátěž pro úřady i firmy.

Důvodová zpráva uvádí, že přijatá opatření zabrání na úrovni celé unie prodeji zhruba 16 milionů metrů krychlových nelegálně vytěženého dřeva. Z toho Česka by se mohlo týkat asi 100 000 kubíků takového dřeva a dřevařských výrobků, zejména surového dříví a řeziva.

Nelegální těžba dřeva je přetrvávající problém

Nezákonná těžba dřeva je přetrvávající a značný problém především z globálního hlediska, uvádí vláda v důvodové zprávě. V Česku nezákonná těžba dřeva představuje podle vlády zanedbatelné riziko v souvislosti s ochranou lesa a poškozováním životního prostředí. Podle vlády je ale důležité podpořit členské státy, které dovážejí velké množství dřeva a dřevařských výrobků ze zemí mimo Evropskou unii, především z tropických zemí, kterých se globální problém odlesňování a nezákonných těžeb týká v největší míře.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!