5. dubna 2010 16:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za první den se v Americe prodalo 300.000 iPadů

První zákazníci si mohli koupit novinku od Applu tablet iPad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy První zákazníci si mohli koupit novinku od Applu tablet iPad | foto: Reuters

NEW YORK Americká společnost Apple prodala v sobotu ve Spojených státech přes 300.000 svých tabletů iPad. Sobota byla prvním dnem prodeje nového přenosného plochého počítače s dotekovým displejem, který připomíná větší mobilní telefon. Vyplývá to z dnešního prohlášení Applu. Ještě v dubnu by se měla novinka dostat i do Evropy.

Přístroj vyvolal značný zájem odborníků i veřejnosti. V sobotu na něj
čekaly před americkými obchody ve frontách tisíce lidí. První den prodeje iPad dosáhl odhadů analytiků za celý víkend. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali, že Apple prodá za celý víkend 250.000 až 350.000 přístrojů. Noví majitelé iPadů si rovněž stáhli z internetového obchodu firmy více než milion aplikací pro iPad a přes 250.000 elektronických knih, které lze pomocí iPadu číst.

Apple upřesnil, že číslo o prodeji zahrnuje dodávky předem objednaných přístrojů zákazníkům, dodávky pro prodejní partnery a prodej ve značkových obchodech Apple.

Firma jako první nabídla k prodeji levnější iPady, které mají pouze
bezdrátové připojení WiFi. Jejich cena začíná na 499 USD (9350 Kč). Dražší modely s připojením na sítě třetí generace 3G půjdou do prodeje během dubna.

Apple doufá, že se mu podaří zopakovat úspěchy, které zaznamenal s hudebními přehrávači iPod a chytrými telefony iPhone. IPad slouží především k prohlížení internetu a multimediálních souborů a hraní her. Apple s ním také vůbec poprvé vstupuje na trh elektronických knih, kde dosud ve Spojených státech měla převahu společnost Amazon se svým zařízením Kindle.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz