11. září 2012 15:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za první letošní půlrok vzniklo v Česku nejméně firem za pět let

Nemažete v práci emaily? Firmám hrozí kvůli záplavě dat kolaps | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemažete v práci emaily? Firmám hrozí kvůli záplavě dat kolaps | foto: Shutterstock

PRAHA V prvním pololetí 2012 v Česku vzniklo 11 421 nových firem, což je meziročně o šest procent méně a zároveň nejméně za posledních pět let. Koncem června bylo v ČR registrováno 366 500 kapitálových společností, tedy o téměř 9000 více než na konci roku 2011. Vyplývá to z databází a výpočtů České kapitálové informační agentury (ČEKIA).

Důvodem poklesu počtu vzniku nových firem je podle agentury špatná ekonomická situace, utažené úvěrové kohoutky ze strany bank, zhoršující se platební morálka firem, větší obezřetnost ze strany podnikatelů, ale také nestabilní legislativní prostředí, zvyšování daní nebo dluhová krize v Evropě.

Firmy šetří, trápí je zvyšování daní

"Stát, firmy i spotřebitelé šetří, podnikatelské prostředí trápí nejen zvyšování daní a nestabilní legislativa. Banky jsou si vědomy ekonomické krize či alespoň krátkodobého poklesu, a tak nezvyšují možnosti získání úvěrů, čímž je založení a provozování nového podnikatelského záměru obtížnější. Také evidujeme další signály o zhoršené platební morálce podniků, což naznačuje přicházející ekonomický útlum, a tedy i menší motivaci rozjíždět nový byznys," komentovala statistiky analytička agentury Petra Štěpánová.

PŘEČTĚTE SI:

Z celkového počtu firem bylo na konci pololetí téměř 25.000 akciových společností a 341 500 společností s ručením omezeným. V prvním pololetí letošního roku zaniklo 2074 firem. Nejvíce firem vznikalo v roce 2007, kdy podnikatelé využívali ekonomický boom, a na vlně všeobecného optimismu často zakládali i společnosti, které neměly opodstatněný podnikatelský záměr.

V době krize se firmy bojí zániku

"V době krize se přirozeně zvýšila míra zániku těchto firem, a také počet nově zakládaných subjektů klesá. Důvodem je větší obezřetnost a zkušenosti podnikatelů, stejně jako nasycenost trhu," uzavřela Štěpánová.

ČEKIA je součástí nadnárodní skupiny Bisnode AB, která je vedoucím poskytovatelem digitálních obchodních informací v Evropě.

Lidovky.cz, ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz