Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika -4 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za první týden klesly restauracím tržby o čtyři pětiny, uvádějí stravenkové firmy

Každá restaurace se vypořádala ohledně nařízení vlády kvůli boji s koronavirem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Každá restaurace se vypořádala ohledně nařízení vlády kvůli boji s koronavirem... | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Praha Restauracím v prvním týdnu po omezení pohybu lidí klesly tržby o 81 procent. V úterý to uvedli zástupci firmy Edenred, která provozuje stravenkové karty Ticket Restaurant. Podnikům pomáhá rozvoz a více prodávají z okénka. Nejhorším dnem bylo pondělí, kdy byl pokles proti běžnému dni před karanténou o 89 procent.

Od té doby prodeje mírně rostou. Údaje společnost zjistila z plateb obědovou kartou. Podle společnosti Storyous, která dodává pokladní systémy, se tržby propadly až o 92 procent. Podle ní až polovině restaurací hrozí, že po konci karantény znovu neotevře.

Počty transakcí nyní rostou podle firemního šéfa inovací a marketingu Jakuba Ryby díky tomu, že restaurace začaly propagovat prodej jídla přes ulici na sociálních sítích. „Zároveň se vzedmula vlna solidarity s restauracemi, které jsou ve velmi složité situaci. Lidé si chodí pro jídlo, které si odnášejí do práce nebo domů, nebo si ho nechají posílat, aby je podpořili,“ dodal. Zvedly se i počty restaurací, které prodej přes ulici nabízí. V obchodech se nákupy prostřednictvím stravenek snížily méně, celkem tak Edenred eviduje o polovinu méně transakcí.

Restaurace Avocado Gand Karlín vaří do krabiček.
Restaurace Next Door Zdeňka Pohlreicha také prodává jídla s sebou.

Firma provozuje na svých stránkách vyhledávač restaurací, které jsou stále v provozu. „Postupně tam doplňujeme všechny, u kterých jsme v minulém týdnu zaznamenali platební transakce, i ty, které se nám samy ohlásily, že pokračují ve vaření jídel. Nepostihneme ale pochopitelně celý trh,“ dodal Ryba. Skoro 1500 restaurací má ve svém vyhledávači také Storyous.

Současná situace je podle ředitele Storyous Igora Třeslína pro většinu gastro provozů likvidační, i kdyby trvala jenom měsíc. „V gastru totiž operujete s mnohanásobně nižšími maržemi než v jiných odvětvích, a není proto prostor na tvorbu finanční rezervy,“ uvedl ředitel. Podle něj by na záchranu restaurací mohl stát na dva roky odpustit odvody za zaměstnance nebo zcela zrušit v hospodách elektronickou evidenci tržeb.

Restauratéři v minulých dnech požádali stát o záruky přímé finanční pomoci. Pokud pomoc vlády nebude rychlá, budou muset vyhlašovat insolvenční řízení. Pod dopisem jsou podepsáni zaměstnavatelé 4000 lidí, mezi nimi známí šéfkuchaři jako Zdeněk Pohlreich, Radek Kašpárek nebo zakladatelé sítě Ambiente nebo Together.

Vláda přikázala restauracím zavřít pro veřejnost, mohou nabízet pouze jídlo přes ulici, nebo rozvozem. Podle poskytovatele platebních systémů Dotykačka osm z deseti restaurací kvůli vládnímu nařízení v boji s koronavirem v minulou neděli zavřelo. Tržby gastronomických podniků klesly na 15 procent proti běžnému období.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 24 000 - 29 000 Kč