Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za rok přišlo o práci skoro 200 tisíc lidí, bez práce jich je půl milionu

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: Shutterstock

PRAHA Míra nezaměstnanosti v Česku v září stoupla na 8,6 procenta ze srpnových 8,5 procenta a počet nezaměstnaných překročil půl milionu. Meziměsíčně se počet nezaměstnaných zvýšil o 7061 osob a meziročně o 186.254 na 500.812 lidí.

Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se meziměsíčně zvýšil o 4421 osob a meziročně o 190.494 osob.

Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka nejvýraznější zhoršování nezaměstnanosti již pominulo a situace zejména v průmyslu vykazuje známky stabilizace. "Se zpožděním se však nepříznivá situace šíří do dalších sektorů (služby, stavebnictví, obchod). Nezaměstnanost půjde dle našeho odhadu ještě zhruba půl roku nahoru," dodal. Míra nezaměstnanosti bude podle něj vrcholit na úrovních kolem deseti procent na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku.

Na jedno volné místo v současné době připadá v průměru 12,9 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Bruntál (53,9 uchazeče), Teplice a Prostějov (shodně 49), Děčín (46,7), Třebíč (43,8) a Karviná (43,1).

Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 47 okresů. Nejvyšší byla v okresech Most (16,5 procenta), Karviná (14,5 procenta), Šumperk (14,2 procenta) Bruntál (14,1 procenta), Hodonín (14 procent) a Děčín (13,8 procenta). Nejnižší míra byla naopak v okresech Praha-východ (3,2 procenta), Praha (3,4 procenta) a Praha-západ (3,8 procenta). U žen zůstala v září míra nezaměstnanost 10,1 procenta a u mužů vzrostla na 7,4 procenta.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!