Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za rok přišlo o práci skoro 200 tisíc lidí, bez práce jich je půl milionu

Nezaměstnanost | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost | foto: Shutterstock

PRAHA Míra nezaměstnanosti v Česku v září stoupla na 8,6 procenta ze srpnových 8,5 procenta a počet nezaměstnaných překročil půl milionu. Meziměsíčně se počet nezaměstnaných zvýšil o 7061 osob a meziročně o 186.254 na 500.812 lidí.

Počet lidí bez práce, kteří mohli bezprostředně nastoupit do zaměstnání, se meziměsíčně zvýšil o 4421 osob a meziročně o 190.494 osob.

Podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka nejvýraznější zhoršování nezaměstnanosti již pominulo a situace zejména v průmyslu vykazuje známky stabilizace. "Se zpožděním se však nepříznivá situace šíří do dalších sektorů (služby, stavebnictví, obchod). Nezaměstnanost půjde dle našeho odhadu ještě zhruba půl roku nahoru," dodal. Míra nezaměstnanosti bude podle něj vrcholit na úrovních kolem deseti procent na přelomu prvního a druhého čtvrtletí příštího roku.

Na jedno volné místo v současné době připadá v průměru 12,9 uchazeče, z toho nejvíce v okresech Bruntál (53,9 uchazeče), Teplice a Prostějov (shodně 49), Děčín (46,7), Třebíč (43,8) a Karviná (43,1).

Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 47 okresů. Nejvyšší byla v okresech Most (16,5 procenta), Karviná (14,5 procenta), Šumperk (14,2 procenta) Bruntál (14,1 procenta), Hodonín (14 procent) a Děčín (13,8 procenta). Nejnižší míra byla naopak v okresech Praha-východ (3,2 procenta), Praha (3,4 procenta) a Praha-západ (3,8 procenta). U žen zůstala v září míra nezaměstnanost 10,1 procenta a u mužů vzrostla na 7,4 procenta.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Zdravotník měří 21. dubna 2020 tlak pacientovi s nemocí covid-19, který je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...