27. února 2009 12:27 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za šrot dostanou peníze i na Slovesku

I na Slovensku budou mít vrakoviště více práce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I na Slovensku budou mít vrakoviště více práce. | foto: ČTK

BRATISLAVA Peníze za sešrotování auta dostanou už téměř všichni naši zahraniční sousedé. Po zavedení šrotovného v Německu a Rakousku, se nejspíš bude vyplácet i na Slovensku. Každý Slovák, který má auto starší než deset let a rozhodne se koupit nové, dostane příspěvek až 2000 euro.

Prémii pro vlastníky aut by mohla Rada pro hospodářskou krizi schválit už zítra. "Pokud se tak stane, ministerstvo financí předloží příští týden vládě návrh a ve zkráceném legislativním řízení může jít rovnou do parlamentu." řekl Fico.

Ještě není zcela jasné, jak bude šrotovací prémie vypadat. Mělo by se jednat o 1500 až 2000 eur, na které by mohl přispívat i prodejce auta. Pokud ovšem šrotovné někdo využije, majitel by neměl nový vůz po další dva roky prodat.

Omezená by měla být i maximální cena nového auta, a to do výše 15 tisíc eur (450 000 korun). Větší zájem by tak byl především o auta nižší střední třídy, které na Slovesnku vyrábí Kia nebo Peugeot.

Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.