15. listopadu 2017 15:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za tři měsíce zaniklo 544 pracovních agentur. Zničila je změna zákona

Nezaměstnanost (Ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nezaměstnanost (Ilustrační foto). | foto: Shutterstock

PRAHA Od účinnosti novely zákona o zaměstnanosti, která od konce července zpřísnila pravidla agenturního zaměstnávání, zaniklo 544 agentur práce z původních 1313. Řekl to prezident Asociace pracovních agentur Radovan Burkovič. Novela umožnila mimo jiné postih skrytého zaměstnávání a agenturám uložila mimo jiné povinnost zaplatit půlmilionovou kauci, pokud budou chtít nabízet své služby.

Asociace podle něj nesouhlasí s takovouto likvidací legálních firem, státnímu vyvlastnění majetku bez náhrady. „Možná ministerstvu práce a sociálních věcí, odborům a nadnárodním agenturám práce, které zákon protlačily, připadá normální zničit během tří měsíců půl tisícovce firem podnikání. Sebrat jim tříleté povolení, zrušit živnost, udělat z 544 majitelů a stovek jejich zaměstnanců nezaměstnané,“ uvedl Burkovič.

Zákon podle něj otevřel ještě více dveře mafiím a obchodníkům s lidmi, kteří nastoupí na místo končících agentur práce. „Kdyby nadnárodní agentury práce měly tu sílu a kvalitní nabídku, dávno by menší a střední agentury práce z trhu vytěsnily. To se nestalo. Pohodlnější je legislativní likvidace jasnou veřejnou podporou. Asociace pracovních agentur bude vystupovat všemi prostředky proti konkurenčnímu zneužívání práva v rozporu s legislativou ČR i EU,“ dodal.

„Byznys model některých podnikavců v agenturním zaměstnávání je založen na tom, že využívají mezery v zákonech a vyhýbají se odvodům sociálního a zdravotního pojištění,“ doplnila prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb Jaroslava Rezlerová. Dělají to podle ní přes machinace s cestovními příkazy, nebo založením několik účelových společností, mezi kterými si každých několik dní převádějí agenturní zaměstnance a pomocí krátkodobých úvazků se placení odvodů vyhýbají. Novela zákona bojuje proti těmto praktikám, poznamenala.

Novela také zvýšila sankce za pochybení agentur. Od změn si MPSV slibovalo to, že na trh budou vstupovat pouze agentury, které mají odpovídající zázemí a jsou schopny zaručit minimální účetní a provozní standardy včetně materiálního vybavení.

Agenturní zaměstnávání bylo v minulosti terčem kritiky, týkající se špatných pracovních podmínek a nízkých mezd pronajímaných pracovníků. Počet pracovníků, které si firmy pronajímají od agentur práce, se za posledních pět let zvýšil o téměř dvě třetiny. Zatímco v roce 2011 agentury poslaly podnikům 171 800 lidí, loni to bylo přes 277 tisíc osob.

Agentury často do firem posílají cizince na práci, o kterou čeští občané nestojí. Podle Asociace pracovních agentur se v Česku kromě čtvrt milionu legálně zaměstnaných agenturních zaměstnanců pohybuje minimálně stejný počet nelegálních pracovníků.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!