31. května 2017 21:14, aktualizováno  22:11 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za výpadkem roamingu O2 mohl být hackerský útok na ústřednu CETIN

Budova společnosti CETIN na pražském Žižkově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova společnosti CETIN na pražském Žižkově. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Za rozsáhlým výpadkem roamingu zákazníků společnosti O2 v Česku a na Slovensku by mohl stát hackerský útok na mezinárodní ústřednu firmy CETIN, nebo softwarová chyba. Výpadek se od úterního odpoledne dotkl zhruba 250 tisíc klientů operátora O2, kteří byli v zahraničí. Nemohli telefonovat a ani se jim nikdo nedovolal. Výpadek trval více než tři desítky hodin.

Na středeční tiskové konferenci to řekl člen představenstva firmy CETIN Michal Frankl. Po 21:30 firma O2 oznámila, že obnovila většinu roamingového provozu.

CETIN provozuje mobilní i pevné sítě, které dříve patřily firmě O2. Ta stejně jako CETIN patří do skupiny PPF a je největším klientem CETINu.

Mezinárodní telekomunikační provoz odbavuje CETIN prostřednictvím dvou ústředen v Praze a v Brně, které se vzájemně zálohují. V úterý došlo k přetížení jedné ústředny, které se pak přeneslo i na druhou ústřednu. Co přesně přetížení způsobilo zatím není jasné.

Podle generálního ředitele společnosti CETIN Petra Slováčka jde o vážný výpadek, který ve své kariéře nezažil. „Systém pro mezinárodní volání jsme nasadili před několika měsíci a fungoval bez problémů. S americkým dodavatelem pracujeme nepřetržitě na odstranění problému,“ uvedl Slováček. Podle Frankla bude firma problémy zákazníků O2 kompenzovat. Jak zákazníky odškodní, oznámí O2 ve čtvrtek, sdělila její mluvčí Lucie Pecháčková.

Samotné systémy podle Slováčka nejsou nefunkční, ale zablokovalo se připojení k nim z jednotlivých zemí. Těch svazků jsou přitom desítky až stovky. Ve středu odpoledne tak bylo možné se dovolat v rámci pevné sítě, v mobilní síti se v mezinárodním provozu dařilo spojit jen pět až 20 procent hovorů. Pecháčková odpoledne uvedla, že se pracuje na alternativním technickém řešení, které umožní problém zcela odstranit. „V současné chvíli je většina roamingového provozu opět funkční, nadále sledujeme stabilitu,“ sdělila krátce po 21:30.

Odborníci uživatelům při nefunkčním roamingu doporučují pořídit si předplacenou SIM kartu místního operátora. Řešením by mohla být i univerzální předplacená karta ChatSIM. Za celoroční poplatek je její majitel stále on-line ve 150 zemích na chatovacích službách jako Facebook Messsenger, WhatsApp a dalších.

ČTK

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.