Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Telekomunikační trh v Česku selhal. Změny nelze očekávat, plyne z analýzy

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Shutterstock

PRAHA Rada Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) schválila obsáhlou analýzu, která může být podkladem pro budoucí regulaci cen mobilních operátorů v Česku. Závěry expertů z ČTÚ říkají, že zákazníci v tuzemsku platí hlavně za mobilní data vysoké ceny.

Viníkem současného stavu je podle zprávy nefungující konkurence na trhu mezi trojicí mobilních operátorů. Analýza také dospěla k tomu, že v Česku nelze příliš očekávat příchod konkurence, která by současnou situaci změnila. K materiálu se nyní může vyjádřit veřejnost. Reakce se očekává hlavně od mobilních operátorů, kteří již zprávu regulátora trhu dostali.

Vláda chce regulovat trh

Konečná verze, do které se zapracují také jejich připomínky, pak zamíří do Bruselu. Česká vláda chce, aby Evropská komise dovolila v České republice trh mobilního internetu regulovat.

Dosud cenu ovlivňuje pouze trh samotný. Podle ČTÚ patří Česko v nákladech na používání mobilního telefonu mezi deset až dvacet procent nejdražších zemí, které se objevují v mezinárodních srovnáních. Minulý týden premiér Andrej Babiš (ANO) představil vlastní návrh zákona, který se týká především zavedení možnosti snazšího a levnějšího vycouvání ze smluv uzavřených s operátory na dobu určitou.

„S ohledem na charakter mobilního trhu, který je trhem oligopolním, vyhodnocená kritéria indikují existenci tacitní koluze všech tří síťových mobilních operátorů, a to O2, T-Mobilu a Vodafonu,“ uvádí Český telekomunikační úřad. Tacitní koluze znamená, že firmy sice netvoří kartel a nejsou na společném postupu domluveny, ale postupují ve shodě, protože mají společný zájem. A tím je udržet vysoké ceny. Proto se vzájemně hlídají, a nepřichází tak například s atraktivnějšími nabídkami ani pro zákazníky, ani pro virtuální operátory, kteří by používali jejich síť, vyplývá z šetření úřadu. Lze tak říci, že situace ve výsledku poškozuje zákazníka.

Operátoři zprávu čtou

„Jakkoliv nesouhlasíme s postojem ČTÚ v této věci, vnímáme pozitivně, že si regulátor všiml dlouhodobých strukturálních problémů, jako jsou šedí operátoři a SIM karty pro přátele a rodinné příslušníky státních zaměstnanců, na které jsme úřad opakovaně upozorňovali,“ řekla LN mluvčí O2 Lucie Jungmannová. Firma se dle ní s materiálem podrobně seznámí a uplatní k němu připomínky. „Věříme, že je tentokrát již ČTÚ vezme v úvahu a správně je interpretuje zohledněním ve svém dalším postupu,“ doplnila Jungmannová.

Zprávu telekomunikačního úřadu studuje i další společnost. „Na nějaké stanovisko je ještě příliš brzy,“ reagovala mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. Téměř stejnou odpověď poslali také zástupci Vodafonu. Zpráva ČTÚ má 80 stran.

Na situaci podle analýzy telekomunikačního úřadu nic nemění ani to, že má část zákazníků podpultové ceny nebo nějakou formu rodinných nebo studentských slev. Nepomohli ani virtuální operátoři, kteří nedokáží nabízet výrazně lepší ceny než trojice velkých operátorů. Jsou totiž mimo jiné závislí na jejich sítích.

Pokud se podaří Evropskou komisi přesvědčit, že trh v Česku selhal, mohlo by ČTÚ regulovat například velkoobchodní ceny na trhu. Velcí mobilní operátoři by mohli dál zůstat drazí, museli by ale levněji nabízet přístup do svých sítí virtuálním operátorům – ti by pak mohli přijít s atraktivnější nabídkou.

Trhu má ulevit konkurence

Regulace ale nemusí být nakonec potřeba. Ještě letos by se měly dražit frekvence, které nyní používá televizní vysílání. Na trh by se tak mohl dostat čtvrtý operátor. Od toho se očekává, že rozvíří stojaté vody českého mobilního trhu.

Aby aukce přilákala co nejvíce zájemců, snaží se vláda rychle prosadit změnu zákona o elektronických komunikacích. Nově by měla změna operátora zabrat maximálně dva dny, minulostí by se měly stát i pokuty za předčasné ukončení smlouvy. Nový operátor by tak v Česku snadněji získal nové zákazníky.

Ceny, za které Češi volají a používají mobilní internet, se v Česku začaly opět řešit po výroku ministryně průmyslu Marty Nováková, která řekla, že za vysoké ceny mohou sami Češi, protože používají wi-fi a mobilní data využívají málo. Operátorům se pak podle ní nevyplatí zlevnit.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!