Neděle 15. prosince 2019svátek má Radana, Radan 9 °C občasný déšť Předplatné LN
20. června 2012 16:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Za zneužití insolvenčního zákona k nekalému boji může hrozit pokuta

Od příštího ledna platí nová legislativa, podle které musí každý insolvenční správce složit zkoušky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Od příštího ledna platí nová legislativa, podle které musí každý insolvenční správce složit zkoušky. | foto: Shutterstock

PRAHA Za zneužití insolvenčního zákona k nekalému firemnímu boji má hrozit přinejmenším až stotisícová pokuta. Počítá s tím vládní novela, kterou sněmovna poslala do závěrečného kola schvalování. Předloha má mimo jiné zabránit podávání bezdůvodných insolvenčních návrhů na zdravé firmy s cílem poškodit jméno údajného dlužníka.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) uvedl, že podíl takovýchto návrhů se zvyšuje a novela by jim měla předcházet. Soud podle normy bude muset do sedmi dnů přezkoumat, zda návrh na vyhlášení konkurzu není zcela bezdůvodný. Pokud jej uzná bezdůvodným, zamítne ho a navrhovateli bude hrozit až stotisícová pokuta. Věřitelé budou muset také skládat určitou částku určenou na krytí případných škod, které by mohly návrhem vzniknout.

ČTĚTE TAKÉ:

VV chtějí 'zpřetrhat vazby mafiánských konkurzních skupin'

Poslanci Věcí veřejných podmínili podporu novely přijetím svých rozsáhlých úprav. Chtějí tak pomoci "zpřetrhat vazby mafiánských konkurzních skupin dlouhodobě parazitujících na insolvenčním systému", uvedl poslanec VV Michal Babák. VV požadují, aby o konkurzech rozhodovaly v prvoinstančním řízení už okresní soudy. Chtějí také propojit insolvenční řád s trestním řízením, aby státní zástupci měli lepší dohled, a umožnit poškozeným domáhat se nápravy v civilních řízeních.

Babák doporučil návrhy projednat ještě ve sněmovních výborech, sněmovna mu ale i hlasům z opoziční ČSSD nevyhověla. Pospíšil doporučil návrhy uplatnit při příští změně insolvenčního zákona.

Informace o insolvenci poškozují pověst firmy

Vláda novelu předložila v reakci na rozmáhající se praxi podávání návrhů ze strany věřitelů, kteří se svým podáním snaží dotčeného soutěžícího vyřadit z dalšího konkurenčního boje v daném podnikatelském prostředí. Podle Pospíšilova ministerstva je cílem takto tendenčně podávaných insolvenčních návrhů zejména poškodit jiného soutěžícího na pověsti, důvěryhodnosti, možnosti ucházet se o veřejné zakázky či na možnosti získat úvěr.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Praxe jednoznačně ukázala, že informace o pouhém zahájení insolvenčního řízení je ze strany veřejnosti automaticky vnímána tak, že daný subjekt se nachází ve finančních problémech," uvedla vláda.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

nevěra - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním
DÁRKY PRO BABIČKU: Potěšte ji pod vánočním stromkem něčím originálním

Ještě vám chybí dárek pro milovanou babičku a přemýšlíte, co jí nadělit pod stromeček? Připravili jsme pro vás malou inspiraci.