29. července 2009 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Žabka má velké ambice, večerkami chce zaplavit Česko

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Stanislav Honzík Lidové noviny

PRAHA Obchodní řetězec Žabka chce mít v Česku do pěti let 500 prodejen. Řekl to dnes generální ředitel sítě Zdeněk Linhart. Společnost dnes v Haštalské ulici v Praze otevřela svůj dosud 57. obchod v zemi a do konce roku plánuje jejich počet zvýšit na 100. Řetězec začal v tuzemsku síť stejnojmenných samoobsluh s dlouhou otevírací dobou budovat loni v dubnu.

Prodejen s barevným košíkem v logu by mohlo být do konce roku 2013 i více než 500. "Jednáme o několika možných akvizicích," uvedl dnes Linhart. V případě jejich úspěšného dokončení by tak mohlo samoobsluh přibýt i nad dlouhodobý plán společnosti.

Linhart dnes zopakoval své dřívější tvrzení, že do konce roku 2011 má být v Česku 250 Žabek. Řetězec dosud otevírá obchody výhradně v Čechách, zejména v Praze a Středočeském kraji, ještě letos chce zamířit také na Moravu. Do jakého konkrétního města však ředitel Žabky odmítl prozradit.

Žabky jsou menší samoobslužné prodejny s prodlouženou otevírací dobou.

Nabízejí základní potraviny, drobnou drogerii a spotřební zboží především v centrech měst a rušných komerčních a rezidenčních oblastech. Od února mohou zákazníci v prodejnách řetězce platit také složenky, dobíjet mobilní telefony či vybírat peníze u pokladny.

Původně polský obchodní řetězec Žabka, který je jedničkou na tamním trhu, koupila předloni skupina Penta v přepočtu za 3,7 miliardy korun. V Polsku má Žabka zhruba 2000 prodejen a ročně otevírá desítky nových; loni v nich vykázala obrat 500 milionů eur (12,75 miliardy korun).

Skupina Penta s malými samoobsluhami Žabka zamířila do Česka v době, kdy zde menší obchody začaly budovat i mezinárodní obchodní řetězce, které se dříve specializovaly na hypermarkety a supermarkety.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz