Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Žabky a tílka nechte na pláž. Firmy u dress codu nepovolí ani v létě

Nevhodný oděv. Ani v letních parnech by ženy do práce neměly obléci příliš... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nevhodný oděv. Ani v letních parnech by ženy do práce neměly obléci příliš... | foto: Shutterstock

PRAHA Teploměr na slunci ukazuje nemilosrdných 40 stupňů a stejně neúprosná jsou i pravidla firemního odívání. Zapovídají žabky a sandály, stejně jako hluboké dekolty nebo „špagetová“ ramínka.

I za horkého všedního dne mají zaměstnanci dobře reprezentovat svého „chlebodárce“, vypadat důstojně před zákazníky i svými kolegy. „Doporučený styl oblečení považujeme za důležitý, vyjadřujeme jím úctu klientům, kteří nám dávají svou důvěru,“ potvrzuje Lenka Vosátková, mluvčí ČSOB.

V létě mají bankovní úředníci povoleny minimální výjimky – košile s krátkým rukávem, je možné odložit vázanku nebo obléct letní šaty s širokými ramínky, zapovězeny jsou naopak průsvitné oděvy.

„Letní pracovní móda má své limity. Gumové pantofle patří podle nás k vodě a ne do práce, ať je horko nebo ne. Nevhodné jsou kraťasy s kapsami, s květinovými vzory a příliš krátké sukně,“ doplňuje Vosátková.

Zaměstnanci Komerční banky si mohou každý pátek dopřát neformální oděv, stále ale musejí brát v potaz význam svých schůzek a ani v horku nevybočit z uniformy bankovního úředníka.

„V létě jsou přípustné boty s odhalenou špičkou, ne však otevřené sandály,“ řekl LN mluvčí banky Michal Teubner. „Je možné zvolit košili s krátkým rukávem, ale bez kravaty a saka. Kombinace saka a krátké košile je nevhodná,“ doplnil.

Slušně i pod talárem

Železná pravidla etikety v odívání se týkají i advokátního prostředí. Před dvěma lety dokonce vyšlo v platnost usnesení, které upravuje nošení talárů v trestním řízení a před nejvyššími soudními instancemi.

Novinka tehdy českým právním prostředím otřásla. Člen představenstva České advokátní komory Michal Žižlavský nicméně tvrdí, že je nepřípustné, aby advokát vystoupil před soudcem v šortkách, čehož byl osobně svědkem.

Ani mluvčí komory Iva Chaloupková se nedomnívá, že by talár sahající do poloviny lýtek mohl schovat prohřešky proti pravidlům. „Džíny v žádném případě povoleny pod talárem nejsou, pouze společenský oděv,“ řekla LN.

Úlevy nejsou v letních měsících přípustné. „Předpokládáme, že advokáti mají zdravý rozum a s ohledem na vysoké teploty jsou schopni odhadnout, co je a není únosné,“ dodává.

Na nutnost umět odhadnout situaci se odvolává i advokátka Marie Janšová z kanceláře Legalité: „Pokud bychom šli s klientem například na stavbu v kostýmku nebo obleku Hugo Boss, vypadali bychom nepatřičně.“

Důraz na dress code se v létě nevyhýbá ani řidičům hromadné dopravy. V Brně zaměstnance kontrolují již při příchodu na pracoviště. Vyfasovat si mohou firemní termo trika, sluneční brýle, kraťasy, řidičky zase sukni.

Kravata není v letních měsících vyžadována, stále ale platí nařízení týkající se obuvi, jež musí být vybavena pevnou patou. Plzeňským řidičům je v létě dovolena rozhalenka, tedy rozepnutí košile o několik knoflíků navíc.

Podle marketingového specialisty dopravního podniku v Plzni Reného Vávra se specifika týkají i nošení oblíbené pracovní obuvi během svátků a nedělí. Tehdy je po řidičích požadován formálnější oděv. „Ve sváteční dny je zakázáno nošení bot Prestige. Ty se podle nás ke košili nehodí.“

U Bati barevné ponožky

Oděvní směrnice musejí od konce loňského roku následovat i prodavači bot Baťa. Kromě „ševcovské“ zástěry je nutné nosit ponožky pestrých barev. Odstíny černé a šedé jsou zapovězeny.

Případné porušení pravidel většina firem řeší bez velkých dramat osobní domluvou. „Takové případy bývají nedorozumění, která vznikají z nevědomosti. Zaměstnanci vysvětlení pochopí,“ říká Vosátková z ČSOB.

Výjimku představují například plzeňské dopravní podniky, kde nedodržení předepsaného oděvu řeší i snížením výkonnostní odměny. V advokacii se zase extrémní případy řeší kárným řízením.

Co ale někde zakazují, jinde vítají. „Řídíme se pravidlem našich zakladatelů – i bez obleku můžete být seriózní,“ řekla LN Alžběta Houzarová, mluvčí Googlu. „Do práce tedy můžete přijít prakticky v čemkoli, co vám vyhovuje.“

V případě softwarových firem je ostatně nutné si přiznat, že vývojář mobilní aplikace by v obleku s kravatou nepůsobil přesvědčivě. Koneckonců i generálního ředitele společnosti Microsoft lze někdy potkat v mikině s kapucí.

Covid může zabíjet i kvůli přehnané imunitě. V ohrožení nejsou jen oslabení

Druhá vlna pandemie v pražské nemocnici Na Bulovce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Většina nakažených vyleží covid-19 doma. Pro část pacientů s vážným průběhem je ale koronavirus doslova zabijákem. Tedy...

Na pornu od šesti let. Českým dětem hrozí setkání s predátory i závislost

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Třiadvacetiletý Kryštof H. nikdy neměl delší vztah, známosti vždy záhy ztroskotaly. „Nakonec jsem u psychologa zjistil,...

ANALÝZA: Mlčenlivá pomsta. Američané se bojí říkat, co si myslí, ukázaly volby

Jak volilo americké vnitrozemí? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Amerika odvolila a nikdo nevěděl, kdo vyhrál, i když Joe Biden to pak začal mít stále více na dosah, byť jen o nos. Ale...