6. ledna 2011 9:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŽABŽA: Co říkají karty?

Karty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karty | foto: Reprofoto

Každý počátek kalendářního roku je stejný. Experti všech oborů vydávají odhady budoucího vývoje, i když vědí, že nemají cenu ani toho papíru, na kterém jsou vytištěné. Svět se totiž mění tak rychle (a nepředvídatelně), že věštby na téma budoucnost jsou z definice odsouzené k nezdaru.

I proto se zdržím podobných proroctví a místo toho se pokusím definovat, co by se stát mělo. Z pohledu každodenního účastníka dění na finančních trzích bych si velmi přál návrat k "normálnosti". Akcie v minulosti ztratily status podílu na reálném podnikání a staly se ekvivalentem virtuálního žetonu v kasinu.

Obchodování s nimi se následně odpoutalo od postupů zvaných fundamentální analýza a stalo se něčím, co velmi vzdáleně připomíná počítačovou hru. Pokud za akciemi přestaneme vidět firmu, její zaměstnance, obchodní plán, cash flow a tržby, jdeme špatným směrem.

Přimlouval bych se také za mnohem menší ingerenci států do fungování ekonomik. Zatímco vlastník firmy není volený na předem stanovené volební období a jeho horizont je de facto nekonečný, u politiků tomu tak není. Ti mají mnohem krátkodobější cíle, kterým logicky podřizují své činy. I proto jsou jejich kroky často protichůdné a v dlouhém období spíše kontraproduktivní.

V neposlední řadě bych se zastával nyní sice velmi módní, z dlouhého pohledu však stále ještě relativně podhodnocené skupiny investičních instrumentů – komodit. Rozvíjející se trhy zažívají bezprecedentní vlnu přesunu obyvatel z venkova do měst, která logicky vede ke stavebnímu boomu a návazné poptávce po základních komoditách. Nic samozřejmě neroste (či nepadá) donekonečna, ale demografické ukazatele hovoří jasně.

Petr Žabža, senior makléř Patria Direct

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!