Neděle 5. července 2020Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje 26 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŽABŽA: Irsko uprostřed dění

Irská krajina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irská krajina | foto: Reprofoto

PRAHA Konec minulého týdne přinesl na finanční trhy opět několik pozoruhodných kotrmelců. Tím prvním bylo znovuobjevené téma finanční nestability periferních zemí eurozóny.

Po přibližně šestiměsíční přestávce se proto na hlavní stránky finančního tisku vrací země jako Irsko, Portugalsko nebo Itálie a začíná se opět spekulovat, zda po Řecku nebude třeba zachraňovat také některou z nich.

A aby toho nebylo málo, první zmiňovaná země se v pátek "dostala do řečí" v okamžiku, kdy hlavní zpravodajské agentury přinesly informaci o jednání týkající se možností a podmínek čerpání finanční pomoci ze strany EU respektive MMF. Podle zaběhnutého scénáře nejvyšší představitelé Irska tuto informaci promptně dementovali – aby v pondělí přiznali, že "vedou jednání o tržních podmínkách".

Trhy si o těchto tanečcích nicméně myslí své. Cena CDS (credit default swap, de facto pojistka proti úpadku dlužníka) na pětiletý irský státní dluhopis se na konci minulého týdne dostala na 600 bazických bodů, a je tak nejvyšší za posledních dvanáct měsíců.

Společná evropská měna se dostala pod tlak a za posledních pět obchodních dní přišla o více než dvě procenta hodnoty. Akciové indexy jsou v těchto dnech přinejlepším nerozhodné, ale střízlivé hodnocení situace by bylo mnohem explicitnější – po dosažení letošního maxima jenom stěží hledají důvody k dalšímu růstu.

To vše ve světle často protichůdných vyjádření zástupců Evropské unie, Irska samého a některých větších členů eurozóny. Problémem je, že jakmile se finanční trhy na některou "oběť" zaměří, jen zřídkakdy ji nechají utéct. I proto je nyní více než důležité, aby vzkazy vlád a centrálních bank směrem k trhům byly jasné, rozhodné a hlavně konzistentní. Nic z toho se však zatím neděje…

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

Ministr obrany Lubomír Metnar. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.