Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

ŽABŽA: Irsko uprostřed dění

Evropa

  9:28
PRAHA - Konec minulého týdne přinesl na finanční trhy opět několik pozoruhodných kotrmelců. Tím prvním bylo znovuobjevené téma finanční nestability periferních zemí eurozóny.

Irská krajina foto: Reprofoto

Po přibližně šestiměsíční přestávce se proto na hlavní stránky finančního tisku vrací země jako Irsko, Portugalsko nebo Itálie a začíná se opět spekulovat, zda po Řecku nebude třeba zachraňovat také některou z nich.

A aby toho nebylo málo, první zmiňovaná země se v pátek "dostala do řečí" v okamžiku, kdy hlavní zpravodajské agentury přinesly informaci o jednání týkající se možností a podmínek čerpání finanční pomoci ze strany EU respektive MMF. Podle zaběhnutého scénáře nejvyšší představitelé Irska tuto informaci promptně dementovali – aby v pondělí přiznali, že "vedou jednání o tržních podmínkách".

Trhy si o těchto tanečcích nicméně myslí své. Cena CDS (credit default swap, de facto pojistka proti úpadku dlužníka) na pětiletý irský státní dluhopis se na konci minulého týdne dostala na 600 bazických bodů, a je tak nejvyšší za posledních dvanáct měsíců.

Společná evropská měna se dostala pod tlak a za posledních pět obchodních dní přišla o více než dvě procenta hodnoty. Akciové indexy jsou v těchto dnech přinejlepším nerozhodné, ale střízlivé hodnocení situace by bylo mnohem explicitnější – po dosažení letošního maxima jenom stěží hledají důvody k dalšímu růstu.

To vše ve světle často protichůdných vyjádření zástupců Evropské unie, Irska samého a některých větších členů eurozóny. Problémem je, že jakmile se finanční trhy na některou "oběť" zaměří, jen zřídkakdy ji nechají utéct. I proto je nyní více než důležité, aby vzkazy vlád a centrálních bank směrem k trhům byly jasné, rozhodné a hlavně konzistentní. Nic z toho se však zatím neděje…

Autor: