1. září 2010 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŽABŽA: Jacksonova díra, útočiště bankéřů

Někdo jezdí do práce autem, někdo veřejnou dopravou. Makléři na Wall Street lítají vrtulníkem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Někdo jezdí do práce autem, někdo veřejnou dopravou. Makléři na Wall Street lítají vrtulníkem | foto: Shutterstock

Když se o nějakém místě v češtině pronese, že "... je to pěkná díra", obvykle není třeba dodávat cokoliv dalšího.

Pro domácího čtenáře je proto minimálně úsměvné, že výroční zasedání nejmocnějších centrálních bankéřů současného světa probíhalo tento víkend na právě takovém místě - v Jackson Hole ve Wyomingu, v překladu v Jacksonově díře.

Trhy se již naučily od podobných vrcholných setkání očekávat velmi málo, pokud vůbec něco. Právě uplynulý víkend v tomto ohledu příliš nepřekvapil, přesto se slovům předsedy americké centrální banky FED v počátku týdne věnují všechna ekonomická média.

I navzdory faktu, že neřekl nic konkrétního - snad s výjimkou toho, že "podmínky pro oživení hospodářského růstu v roce 2011 jsou stále na svém místě" či "otázkou není, zda máme ve svém arzenálu nástroje pro podporu ekonomické aktivity a zabránění deflaci, protože máme".

A to lze za faktický návod na boj proti ekonomickému zpomalení považovat jen s velkým sebezapřením. Komentátoři se proto vesměs shodují, že Ben Bernanke ve své zbrojnici nemá kromě pokračujícího "tištění" peněz formou rekordně nízkých úrokových sazeb vůbec nic a jeho nekonkrétní vystoupení se tento fakt snažilo neúspěšně maskovat.

Na nominálně nejmocnějšího centrálního bankéře světa je to žalostně málo a lze se ptát, jak jsou na tom ti ostatní. Možná se všichni jenom bojí přiznat, že ve světle současného ekonomického cyklu "to" v ruce nemají, a navzdory velkoústým prohlášením pro média se potichu shodují, že současný marast nemá rychlé a jednoduché řešení. A snad se nám místem svého setkání nesnaží naznačit, že to všechno je v...díře.

Petr Žabža, hlavní makléř Patria Direct