8. září 2010 15:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŽABŽA: Konec obchodů na vlastní účet?

Sídlo Goldman Sachs | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo Goldman Sachs | foto: Reuters

V první polovině minulého týdne se na trzích objevila informace, že americká banka JPMorgan Chase plánuje v brzké době ukončit aktivitu obchodování s komoditami na "vlastní účet" banky s tím, že životnost podobných divizí obchodujících s akciemi a dluhopisy se také chýlí ke konci.

To by samo o sobě nebylo nic překvapivého, banky (zejména ty investiční) své priority mění poměrně často. Minulý pátek se však k JPMorgan Chase přidal i Goldman Sachs, který podle zatím neoficiálních informací plánuje udělat úplně to samé. Nominálně se jedná o kroky spojené s nedávno přijatou legislativou, která bankám v řádu příštích 4 let striktně přikazuje oddělit obchodování na vlastní účet od ostatních obchodních aktivit.

 Mnohem pravděpodobnější je však úvaha, že se banky snaží přechytračit jedna druhou a nikdo nechce být ten poslední, kdo bude tento palčivý problém řešit.

Obchodování na vlastní účet totiž v posledních několika letech představovalo pro banky velmi lukrativní aktivitu, výrazně zvyšující výnosnost vlastního kapitálu. Nemluvě o tom, že díky de facto permanentní přítomnosti na trhu banky získávaly cenné informace o toku aktiv a investičních záměrech klientů. Až potud vše dobré a s celou legislativní smrští lze souhlasit.

Problém nastává v situaci, kdy si uvědomíme, že banky se výnosných aktivit zbavují jen velmi nerady a budou hledat cesty, jak si je udržet. Již nyní se hovoří o tom, že současní zaměstnanci dotčených divizí jenom přejdou do účelově založených hedge-fondů, které budou pokračovat v současné aktivitě pod jinou značkou. Díky faktu, že limity na účast bank v hedge-fondech byly výrazně rozvolněny, nelze se ani moc divit. Tleskat uvědomělosti bank je předčasné…

Petr Žabža, senior makléř Patria Direct