15. prosince 2010 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŽABŽA: Očistný vliv hospodářské krize

Čáry máry, budiž krize | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čáry máry, budiž krize |

PRAHA Obecně převládající náladě navzdory se hlavní světové akciové indexy dostaly na hladiny, kde byly naposledy před dvěma lety. Tedy v době, kdy ještě banka Lehman Brothers existovala a slovní spojení "kvantitativní uvolňování" bylo vyhrazeno pro moudré debaty ekonomů spíše než pro každodenní publikaci v novinách.

Nabízí se tedy otázka, co se za poslední dva roky změnilo a proč tomu tak je. Prvním faktorem je očistný vliv jakékoliv krize. Firmy propustily nepotřebné nebo neefektivně využité zaměstnance, racionalizovaly procesy a mnohdy z celé patálie vyšly silnější.

Neplatí to sice pro všechny – některé byly alibisticky prohlášeny za "příliš velké na bankrot" a byla jim poskytnuta pomoc – přesto šlo celkově o nepochybně pozitivní proces.

Liberální politiku mnoho investorů podcenilo

Druhý a z pohledu trhů dominantnější faktor byla a stále je velmi liberální měnová politika, reprezentovaná zejména rekordně nízkou úrovní úrokových sazeb, podpořená programem odkupu státních dluhopisů ze strany některých centrálních bank.

krize - ilustrační foto

Zejména ve druhé polovině roku 2009 šlo o faktor, jehož význam mnoho investorů podcenilo. Kromě jiného nepochybně proto, že s tak masivní podporou ekonomiky – s výjimkou Japonska – mělo jen velmi málo investorů zkušenost.

Akcie a komodity jsou relativně jediná výnosná aktiva

Posledním faktorem byla a je situace, kdy investice na akciovém a komoditním trhu ve své podstatě představuje jedinou relativně výnosnou alternativu.

Termínová depozita vynášejí jen minimálně, dluhopisy jsou na tom podobně a v mnoha ohledech navíc nesou zvýšené kreditní riziko.

Akcie kvalitních společností, které navíc prošly v posledních dvou letech očistnou katarzí, se tak nakonec jeví jako vcelku dobrá investice.

Petr Žabža, senior makléř Patria Direct

Advantage Consulting, s.r.o.
SYSTÉMOVÝ TESTER V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč