29. prosince 2010 9:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ŽABŽA: Šťastný a veselý?

Euro - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Období mezi vánočními svátky a koncem kalendářního roku je svým způsobem smutné. Naleštěnost a blyštivost předvánočního období je pryč, nastupuje pachuť sezony výprodejů a slev. Firmy jedou "na půl plynu" a nikomu se nechce příliš mnoho dělat.

V takovém ovzduší se nelze divit, že hlavní strany deníků a jejich internetových sourozenců okupují zprávy spíše negativního ladění. Včera to byly - kromě jiného - široce publikované závěry pravidelné zprávy britského institutu CEBR, který v jejím posledním vydání vynesl opravdu vysokou kartu.

Šance na přežití eura je prý v současné podobě přibližně jedna ku pěti. CEBR dále cituje pět bodů, které by musely (současně) nastat, aby euro mělo alespoň teoretickou šanci na záchranu. Záměrně jsem slovo současně vložil do závorky, tato situace totiž nikdy nenastane, minimálně v současném politickém prostoru ne.

Euro a spořící prasátko (ilustrační foto)

Předpovídání CEBRu jde

A zde je zakopaný pes. Stačí se totiž podívat do června tohoto roku, kdy CEBR publikoval předposlední zprávu tohoto typu. Zde bylo uvedeno, že euro se v roce 2011 dostane na paritu s USD, tlačené zejména anemickým hospodářským růstem.

To vše za předpokladu, že rok od publikování této zprávy bude euro ještě existovat. Jednu věc tedy nelze CEBR upřít - je ve svých názorech konzistentní. Druhá premisa červnové zprávy hovořila o růstu dolarových úrokových sazeb v USA ke konci tohoto roku na pozadí silnějšího ekonomického oživení.

Rok 2010 v obrazech

I když Fed zatím oficiálně nereagoval, sazby na 10letých státních dluhopisech vzrostly od poloviny října z 2,4 % na 3,3 %, tedy o relativně nezanedbatelných 40 %.

Jestli se CEBR trefí i ve vztahu k euru, bude rok 2011 docela zábavný...

Petr Žabža, senior makléř Patria Direct