2. prosince 2010 10:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Začal prodej vánočních stromů, jedle stojí až 1600 Kč

Slavnosti rozsvícení vánočního stromu ve městě Portland | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slavnosti rozsvícení vánočního stromu ve městě Portland | foto: ČTK/AP

PRAHA Na některých místech v Česku od středy začal prodej vánočních stromků. Informaci ve středu potvrdil předseda Sdružení pěstitelů vánočních stromků Karel Michalík. Většina prodejců by stromky měla začít nabízet do konce týdne, dodal.

Ceny stromků by dle Michalíkova dřívějšího vyjádření měly zůstat zhruba na loňské úrovni. Tak jako každý rok se ceny budou lišit dle místa prodeje.

Pražané si ode dneška mohou vánoční stromek koupit například na Smíchově, před nákupním centrem Nový Smíchov. Nejlevnější smrk ztepilý zde lze zakoupit od 389 korun, borovici lesní od 389 korun, jedli od 599 korun.

Nejdražší jedle "exkluziv", což je stromek o výšce zhruba 3,5 metru, vyjde na 1599 Kč. Zatímco menší stromky stojí podle prodejce více než loni, vyšší stromky vyjdou naopak v meziročním srovnáním levněji.

Výběr vánočního stromku - ilustrační foto.

Jedle jsou sice drahé, ale stále oblíbenější

"Prodej vánočních stromků začíná pravidelně vždy zhruba 14 dní před Vánocemi, první stánky se tak objeví již tento a příští týden," řekl mluvčí supermarketů a hypermarketů Albert Lukáš Hora.

Obliba jedliček, přestože jsou ze všech druhů stromků nejdražší, dlouhodobě roste. To ve čtvrtek potvrdil také prodavač ze Smíchovského stánku patřícího společnosti Baobab z Únětic nedaleko Prahy.

Podle něj ve stánku nedaleko stanice metra Anděl jedličky představují zhruba 80 procent prodaných stromků. Většina jedlí se dováží, zejména z Dánska a Německa.

Češi si každý rok v průměru koupí zhruba milion "živých" vánočních stromků.

Zima v Praze

Většina stromků prodávaných na stáncích pochází z plantáží. Takto pěstované stromky mají podle pěstitelů proti stromkům z lesů vyšší kvalitu, tomu na druhou stranu odpovídá jejich vyšší cena.

Pouze pár zasazených vánočních stromů přežije

V posledních letech roste obliba stromků zasazených v nádobách, takzvaných kontejnerech. "Mnoho lidí takové stromky nakupuje s myšlenkou, že si je později vysadí například na zahradě," uvedl Michalík.

Pouze malé procento následně vysazených stromků však na jaře zakoření a ujme se. Stromky v kontejnerech se podle Michalíka prodávají proto, aby vydržely dlouho v perfektním stavu a byly stabilní.

Tradice stromečku započala v Egyptě

Poprvé se vánoční stromeček v Čechách objevil v roce 1812 v Praze-Libni v rodině bohatého měšťana. Na Slovácku se dříve zapichovala jedlová větvička do hnojiště jako významného místa hospodářství.

Předchůdce má stromek v palmové ratolesti s 12 listy, kterou nosili domů Egypťané. Pětidenní římské saturnálie, které začínaly 17. prosince, byly oslavou slunovratu. 

 Saturn

Svíce symbolizují konec nejdelší noci

Příbytky Římanů, vyzdobené jehličnatými snítkami a jmelím, byly vylepšeny svícemi, jejichž záře symbolizovala konec nejdelší noci. Zde se zrodil zvyk dárků jakožto příznivého znamení pro příští rok.

Právě vánoční stromek a dárky jsou společným symbolem Vánoc pro téměř všechny Evropany.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz