27. ledna 2010 11:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Začal smutný Davos, do atmosféry bankrotů a beznaděje Klaus nepojede

Davos 2010: smutek, bankroty a beznaděj | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Davos 2010: smutek, bankroty a beznaděj | foto: ČTK

DAVOS Světoví finančníci, politici, podnikatelé, diplomaté a celebrity dnes zahájí každoroční pozorně sledované rokování ve švýcarském letovisku Davos. Schůzky v rámci Světového ekonomického fóra se zde letos konají již počtyřicáté, na oslavy však velká nálada nebude, protože svět se stále ještě vzpamatovává z následků globální finanční krize a hospodářské recese.

Na programu jednání v hospodářské a finanční oblasti bude zřejmě nejvýše stát otázka, jak reformovat bankovní a finanční sektor, aby se předešlo dalším finančním krizím vzešlým z úvěrové a investiční horečky.

Dalším projednávaným bodem bude pravděpodobně nebezpečí státních bankrotů zemí jako Řecko, jejichž zadluženost prudce vzrostla v důsledku recese a štědrých vládních výdajů na podporu ekonomiky a záchranu bank.

Letošní rozhovory v Davosu otevře projevem francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Mezi prvními vystoupí se svou řečí také jihokorejský prezident I Mjong-bak, který letos předsedá skupině největších ekonomik světa G20, a kanadský premiér Stephen Harper, předsedající skupině G7/G8.

Bankéřů bude zřejmě v letošním Davosu méně než jindy a jejich program bude pracovnější než obvykle, protože se čeká na jejich postoje k plánům radikálních reforem bankovního sektoru v USA i jinde.

I mezi politiky se v Davosu čeká poněkud řidší účast, zejména z americké strany. Český prezident Václav Klaus podle vyjádření svého mluvčího Radima Ochvata v tisku letos s návštěvou Davosu nepočítá.

ČTK

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?