4. října 2012 14:59, aktualizováno  15:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Řecko sleduje mořské dno, vyhlíží plyn za 600 miliard dolarů

Řecko (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Řecko (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Řecko má novou naději. před pádem na dno ho může zachránit zpráva, podle které by mělo mít podmořské zásoby zemního plynu v hodnotě kolem 600 miliard dolarů (zhruba 11,6 bilionu korun).

Oblast, ve které se ložiska plynu nachází, leží jižně od Kréty. Podle dostupných informací se z geologického hlediska podobá Levantské pánvi, kde Izrael a Kypr objevily velké zdroje zemního plynu.

ČTĚTE TAKÉ:

Průzkum podmořských zásob však může trvat roky. Podle studie se v oblasti nachází až 3,5 biliónu krychlových metrů plynu. Takové množství by Evropská unie spotřebovala zhruba za šest let.

Studie také odhaduje, že zásoby plynu by Řecku mohly během 25 let vydělat asi 599 miliard dolarů. "Náš odhad považujeme za umírněný,"  řekl Reuters Elias Konofagos, jeden z autorů studie.

Pokud by se prokázalo, že řecké zásoby jsou skutečně tak velké, jak studie předpokládá, zbavilo by se Řecko dluhů a Evropská unie by si mohla mnout ruce nad zásobami zemního plynu. Geologové ale upozorňují, že odhady nic neznamenají a skutečný stav určí až vrty. 

Lidovky.cz, Reuters