21. července 2011 15:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Záchranný fond bude půjčovat za nižší úrok

Euro prochází dluhovou zkouškou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Euro prochází dluhovou zkouškou | foto: Shutterstock

BRUSEL Záchranný fond eurozóny EFSF bude zřejmě poskytovat půjčky Řecku, Irsku a Portugalsku s nižšími úroky a s delší dobou splatnosti než nyní. Počítají s tím podle agentury Reuters návrhy závěrů mimořádného summitu eurozóny, na němž evropští lídři řeší dluhovou krizi a vážné problémy ohrožující euro.

Splatnost půjček z EFSF bude podle návrhů, které se ale ještě mohou při jednání změnit, prodloužena ze sedmi a půl na nejméně 15 let. Úrok by měl být snížen z přibližně 4,5 procenta v současnosti v případě Řecka a Portugalska na zhruba 3,5 procenta. Sazby nicméně nepůjdou pod úrok, za který si EFSF půjčuje na trzích.

Podle návrhu by měl záchranný fond eurozóny, u nějž se zřejmě bude jednat také o zvýšení účinné úvěrové kapacity, také umožnit poskytnutí preventivní úvěrové linky pro země eurozóny, které nespadají pod záchranné balíky EU a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Délka splatnosti by se ale mohla prodloužit ještě o poznání více, podle některých diplomatů až na 30 let. Tyto kroky každopádně nejsou zas tak velkým překvapením, neboť v principu se na nich již shodli ministři financí eurozóny 11. července, i když detaily a konkrétní čísla tehdy ještě chyběly.

Řecko a zejména také Irsko už delší dobu volaly po zmírnění podmínek půjček. Byly totiž podle nich příliš náročné na to, aby mohly reálně opravdu ulehčit jejich veřejným financím.

Řecko mělo díky dohodám z jara loňského roku získat 110 miliard eur (zhruba 2,7 bilionu Kč) v půjčkách od Evropy a Mezinárodního měnového fondu (MMF) na tři roky. Ale už nějakou dobu je jasné, že to stačit nebude. Právě snaha dohodnout druhý záchranný balík pro Atény je klíčovou věcí dnešního mimořádného summitu eurozóny, kteří někteří označují za klíčový pro budoucnost eura.

Kromě zmírnění podmínek, za nichž se půjčky z EFSF poskytují, by měl obsahovat i nové půjčky, ale také zapojení soukromého sektoru.

Ústav pro mezinárodní finance (IIF), který sdružuje banky, pojišťovny a další finanční instituce, navrhuje podle Reuters prodloužení splatnosti řeckých dluhopisů, a to na 30 let. Soukromí investoři počítají s výměnou řeckých dluhopisů, které mají splatnost do roku 2019, za dluhopisy s 30letou splatností. Banky by tak k novému záchrannému programu přispěly zhruba 17 miliardami eur.

Lidovky.cz, ČTK