17. ledna 2011 19:10, aktualizováno  23:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Záchranný fond prodá poprvé dluhopisy pro Irsko

Eurozóna | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurozóna | foto: Shutterstock

BRUSEL Záchranný fond eurozóny (EFSF), který je určen zemím ve finančních potížích, plánuje na příští týden první obchod s dluhopisy pro Irsko. Podle zdrojů agentury Reuters půjde o tři až pět miliard eur se splatností pět let. V pondělí se jednalo o posílení svého záchranného fondu (EFSF), který má sloužit na pomoc zemím ve finančních potížích.

Ministři financí eurozóny se sešli v podělí v Bruselu a zabývali se tím, zda posílit úvěrové kapacity fondu. Fond počítal v zárukách od států eurozóny sumou 440 miliard eur, avšak ve skutečnosti mohl být na základě těchto záruk teď půjčeno jen 250 miliard eur. Zbytek totiž slouží jako rezerva k zajištění výhodného ratingu.

Ministři financí eurozóny o posílení záchranného fondu nerozhodli. O možných změnách na posílení jeho úvěrové kapacity se bude ještě jednat.

Ze záchranného fondu zatím jako jediné čerpalo právě Irsko, i když už předtím finanční pomoc potřebovalo i dluhovou krizí těžce stižené Řecko.

Nyní se spekuluje, že by pomoc mohly kvůli problémům se získáváním peněz potřebovat i další země eurozóny, přičemž nejčastěji padá v této souvislosti jméno Portugalska.

ČTĚTE VÍCE:

Úroková sazba je pro Irsko příliš vysoká
Irsko chtělo mezitím docílit snížení úroků, které výměnou za půjčky z fondu dostane, naznačil irský ministr financí Brian Lenihan při příjezdu na jednání. Irsko by mělo získat celkem 85 miliard eur, přičemž úrok by měl činit v průměru 5,8 procenta. To ale mnozí v Irsku považují za příliš.

"Úroková sazba pro Irska byla stanovena před nějakou dobou. Jsem rád, že dnes večer zahajujeme debatu o způsobu, jak by tyto úrokové sazby mohly být zlepšeny," řekl před jednáním s kolegy ze zemí eurozóny. Proti případné úpravě sazby v minulosti zaznívaly hlasy třeba z Německa, tedy z jednoho z klíčových hráčů v eurozóně.

Lidovky.cz, ČTK