22. prosince 2010 10:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zadlužená Belgie je vystrašená z útoku dravých finančních spekulantů

Grand Place v Bruselu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Grand Place v Bruselu. | foto: Profimedia.cz

BRUSEL Belgický ministr financí Didier Reynders se obává možného útoku spekulantů z finančních trhů na Belgii, která má skoro největší zadlužení z celé Evropské unie. Podobné ataky podle ministra už zažily i jiné země eurozóny a dvěma z nich, Řecku a Irsku, už mezinárodní partneři museli přijít na pomoc s balíky finanční pomoci.

"Jsem si jistý, že spekulanti do tří měsíců zaútočí na Belgii, pokud současná nebo nová vláda nepřijme nějaká opatření," řekl Reynders podle dnešního vydání listu DH Les Sports. Pokud Belgie nepřistoupí k úsporám, hrozí jí podle ministra podobné problémy, jaké nyní zmítají Irskem.

Tomu musely Evropská unie a Mezinárodní měnový fond kvůli problémům s půjčováním na finančních trzích přispěchat s pomocí ve výši 85 miliard eur (asi 2,15 bilionu Kč).

Mezi dalšími možnými adepty na pomoc ze záchranného fondu EU pro podobné případy jsou nejčastěji zmiňovány Portugalsko a případně Španělsko. Různé spekulace a obavy se ale vznášejí i nad Belgií, která tento půlrok předsedá EU.

Útoky spekulantů na Řecko jsou diskutabilní

Nedávno však byla zveřejněná tajná zpráva Evropské komise, že spekulanti za pád Řecka nemohou.

Jejich reakce byla dle komentáře mluvčího Asociace pro finanční trh v Evropě Roba Ivordla  logická, neboť Řecko mělo již předtím problém s výsledkem rozdílné situace státních rozpočtů, dluhů a vnějších platebních bilancí.

 

Belgie je v politické krizi

Zemi totiž dlouhodobě sužuje vážná politická krize. Kvůli ní tento západoevropský stát od červnových předčasných voleb stále nemá novou vládu a jeho politická scéna není schopná se dohodnout na klíčových a potřebných reformách.

Čím déle bude Belgie otálet s přijímáním potřebných úsporných opatření a reforem, tím tvrdší to pak bude, soudí Reynders. Ušetřit je podle něj možné relativně snadno kolem dvou miliard eur. "To není málo, ale může to být bezbolestné," podotkl.

Rok 2010 v obrazech

Nejhorší pro současnou situaci by podle něj bylo, pokud by se v Belgii měly uskutečnit nové volby, o nichž se také už otevřeně spekuluje.

ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.