Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zadlužené plzeňské hutě Pilsen Steel jsou v úpadku

Dopravní jeřáb | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní jeřáb | foto: fest-hf.cz

PLZEŇ Krajský soud v Plzni dnes rozhodl o úpadku plzeňských hutí a kováren Pilsen Steel. Úpadek firmy, která se téměř rok potýká se stomilionovými dluhy a odstávkami, navrhli všichni věřitelé i samotný dlužník. V pondělí bude stanoven prozatímní věřitelský výbor a začne se jednat s českým strategickým investorem, který do podniku dodá peníze.

Usnesení o úpadku bude vydáno dnes nebo v pondělí, řekl předseda senátu Miloš Benetka.

"Pro nás je to dobře. Pan Šamis (Igor, ruský majitel podniku) se zachoval jako chlap. Z vyšší moci nebo sám odstoupil. Teď máme šanci, že se s investorem, s nímž bude jednat vedení už v pondělí, dohodneme, jak zainvestovat výrobu," uvedl předák odborů Miroslav Cink.

8. října by se lidé mohli vrátit do práce

Pověřený šéf Pilsen Steelu zaměstnancům oznámil, že mají tři měsíce na to, aby investorovi "dokázali, že umí vyrábět a jsou konkurenceschopní". Cink věří, že prohlášený úpadek budou lidé považovat za dobrý signál, i když start výroby bude tvrdý. Od 8. října by se mohlo nastoupit do práce, pece se rozběhnou nejdéle od listopadu, dodal. Podnik s více než 900 lidmi nevyrábí od konce června, dodávky energií zatím nebyly obnoveny.

Na soudu dnes zaznělo, že Pilsen Steel má závazky ve výši jedné miliardy korun, z toho téměř dvě třetiny po splatnosti přes 90 dnů. Výše pohledávek je 290 milionů korun a krátkodobý finanční majetek 90 milionů korun. "Z toho vyplývá výrazný deficit a firma tak nemůže závazky řešit. Bez externího financování se podnik neobejde," uvedl předběžný insolvenční správce Michal Žižlavský z pražské společnosti IS Žižlavský. Ta navrhla soudu pět členů prozatímního věřitelského výboru s největšími věřiteli a jedním zástavním, tedy HSBC Bank.

Podle informací ČTK i od lidí z firmy by měla být možným strategickým investorem a následně kupcem Pilsen Steelu skupina miliardáře Karla Komárka KKCG nebo jeho holding jeho otce, spoluvlastníka strojírenského holdingu Bonatrans Group. Obě skupiny to ve čtvrtek odmítly.

Podle Žižlavského musí partner dát do firmy stovky milionů korun peněz na provoz do konce letošního roku. "Pro každého investora, který tam dá krátkodobé zdroje, je důležité, aby byl podnik udržen v chodu, protože jinak se jeho investice nemusí vrátit," uvedl Žižlavský, který si dokáže představit fungování investora v obou variantách řešení úpadku, tedy jak reorganizaci, tak konkurz, což je ale ještě hodně daleko. Bude záležet, jaké řešení nyní připraví dlužník, dodal.

ČTĚTE VÍCE:

První Žižlavského krok bude svolání prozatímního věřitelského výboru zhruba do týdne. "Pilsen Steel může nyní činit vše k rozběhu výroby a fungování podniku," uvedl.

Moskevská Vněšekonombanka, která Šamisovi na nákup podniku půjčila, sice podle podle právníka Pilsen Steel Petra Kališe, neměla zájem na prohlášení úpadku, ale peníze na uhrazení závazků a výrobu neposkytla. Český partner ale chce dát peníze jen ve stavu úpadku firmy.

Věřitelský výbor bude ustaven v lednu

"Tím, že dlužník (Pilsen Steel) přistoupil k návrhu na vyhlášení úpadku, tak je ten úpadek nesporný. Definitivní věřitelský výbor bude zvolen na schůzi věřitelů, která se uskuteční hned po prvním přezkumném jednání.

Předpokládám, že bude v lednu příštího roku," dodal Benetka. Správce podle něj musí mít dostatek času, aby přezkoumal obrovský počet přihlášených pohledávek do insolvenčního řízení. Pokud by podle Benetky došlo k řešení úpadku dlužníka reorganizací, což se očekává, tak by šance pro uspokojení pohledávek věřitelů byla podstatně vyšší.

Prozatímní věřitelský výbor, který v pondělí jmenuje soud, navrhl insolvenční správce kvůli tomu, aby bylo možné zajistit další úvěrové financování podniku. "Pro převzetí úvěru je potřeba souhlasu výboru. Pokud by nebyl prozatímní věřitelský výbor, tak by ho nikdo nemohl schválit," řekl Benetka. Ten nemá v úmyslu měnit předběžného insolvenčního správce a IS Žižlavský tak bude správcem definitivním.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!