17. června 2011 14:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zadlužené Poláky trápí silný švýcarský frank

Polský zlotý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polský zlotý | foto: Shutterstock

VARŠAVA Statisícům Poláků, kteří si v posledních letech vzali hypotéku ve švýcarských francích, dělá starosti mimořádně vysoký kurz této měny vůči polskému zlotému. Pohybuje se okolo rekordní úrovně, a tak držitelé hypoték musejí za splátky vydávat více peněz.

Hypotéku ve švýcarských francích si vzalo asi 650.000 Poláků, do příchodu světové hospodářské krize se k tomu rozhodli díky nízkým úrokovým sazbám ve Švýcarsku a posilování zlotého. Nicméně nyní na doby, kdy švýcarský frank stál okolo dvou zlotých, jak tomu bylo ještě v červenci 2008, mohou jen vzpomínat.

Maďaři zafixovali kurz

Vysoký kurz švýcarského franku nedělá problémy jenom Polákům, ale i Maďarům. Vláda v Budapešti se nedávno dohodla s bankami na zafixování kurzu švýcarské měny do roku 2014.

Ve čtvrtek se jeden frank na trhu podle finančního serveru Comperia.pl prodával za přibližně 3,33 zlotého, což je jen o jeden groš méně než v únoru 2009. Tehdy se za jeden frank platilo rekordních 3,34 zlotého.

"Ty, kteří si před několika lety vzali hypotéku, zachraňují jedině nízké úrokové sazby ve Švýcarsku," řekl deníku Rzeczpospolita Karol Wilczko, analytik serveru Comperia.pl. Švýcarská centrální banka ve čtvrtek oznámila, že klíčovou úrokovou sazbu zachová na 0,25 procenta.

Na této úrovni se udržuje od předloňského března. Zato Polsko letos úrokovou sazbu zvýšilo už čtyřikrát, naposledy minulý týden o čtvrt procentního bodu na 4,50 procenta.

"Hlavně nepanikařte"
Analytici i polské ministerstvo hospodářství proto vzkazují držitelům hypoték ve francích, aby nepanikařili a nesnažili se je změnit na půjčky ve zlotých. Kvůli vysokým úrokům v Polsku by na tom mohli prodělat. Šéf Sdružení polských ekonomů Ryszard Petru zadluženým ve francích doporučuje, aby "zaťali zuby a čekali".

Současný kurz franku podle něho neodráží skutečnou hodnotu zlotého. Zároveň ale v televizi TVN24 upozornil, že nevidí šance na to, aby se v nejbližší době kurz zlotého vůči franku výrazně zlepšil. Podobně situaci hodnotí analytici z finančního ústavu Bank Handlowy, podle kterých během nejbližších třech měsíců frank posílí na úroveň 3,40 zlotého, pak by prý mohl slábnout.

Polovina hypoték je ve francích
Poláci si na koupi bytů a domů půjčili asi 270 miliard zlotých, z toho skoro 150 miliard zlotých, tedy více než polovina, jsou hypotéky ve švýcarských francích. Se splátkami má ale problém jen jedno procento držitelů hypoték.

Za mimořádně silným kurzem švýcarského franku stojí politické napětí v Řecku a nejistota kolem pomoci pro tuto hluboce zadluženou zemi. "Trhy ovládl strach, proto frank, jenž je považovaný za měnu pro těžké časy, posiluje vůči zlotému i jiným měnám," připomněl Rafal Uss z banky Raifeissen.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!