Čtvrtek 1. října 2020svátek má Igor 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zadlužení těžaři z NWR vyhlížejí 118 milionů eur. Vydají nové akcie

Stát se dohodl se společností New World Resources (NWR) o pomoci na utlumení těžby černého uhlí v Dole Paskov (na snímku z 19. září 2013). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stát se dohodl se společností New World Resources (NWR) o pomoci na utlumení těžby černého uhlí v Dole Paskov (na snímku z 19. září 2013). | foto: ČTK

PRAHA Akcionáři zadlužené těžební společnosti New World Resources schválili emisi nových akcií, která je součástí restrukturalizace kapitálu a dluhu podniku. Vlastník české společnosti OKD chce tímto způsobem získat nový kapitál 118 milionů eur.

New World Resources (NWR) se potýká s těžkými ztrátami kvůli poklesu cen uhlí. Snaží se proto získat nový kapitál od akcionářů. Nejnověji její valná hromada rozhodla o vydání nových akcií v hodnotě 118 milionů eur - to je v přepočtu zhruba 3,3 miliardy eur. 

Vlastník české OKD také žádá držitele firemních dluhopisů, aby přistoupili na snížení jejich hodnoty. Vlastníci obligací budou o tomto plánu hlasovat příští týden.

PSALI JSME:

NWR už dříve uvedla, že souhlas s plánem má od asi 85 procent vlastníků zajištěných dluhopisů a 66 procent držitelů nezajištěných dluhopisů. Společnost chce restrukturalizací snížit svůj dluh z nynějších 825 milionů eur na 500 milionů eur.

Začátkem července firma uvedla, že pokud by se s věřiteli na podmínkách kapitálové restrukturalizace nedohodla do září, musela by prodat své dceřiné společnosti, včetně černouhelné OKD.

OKD v rukou státu?

Ministr průmyslu Jan Mládek pak po setkání s představiteli NWR prohlásil, že pokud by byla OKD v budoucnu na prodej, stát by její odkoupení zvážil.

Firma NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou minulý měsíc opustil podnikatel Zdeněk Bakala. New World Resources včetně OKD a 44 tisíc bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Ratingová agentura Standard & Poor's snížila počátkem srpna úvěrový rating NWR do kategorie selektivní platební neschopnosti z dosavadní známky CC. Učinila tak poté, co NWR v červenci nevyplatila splatný úrok z nezajištěných dluhopisů.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!
Maminky, nenechte si ujít testování dětské kosmetiky sebamed Baby!

Pokožka vašeho miminka si zaslouží jen tu nejlepší péči. Vyzkoušejte s námi řadu sebamed Baby, která byla vyvinuta speciálně pro potřeby citlivé...