Úterý 26. ledna 2021svátek má Zora 0 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zadlužení těžaři z NWR vyhlížejí 118 milionů eur. Vydají nové akcie

Stát se dohodl se společností New World Resources (NWR) o pomoci na utlumení těžby černého uhlí v Dole Paskov (na snímku z 19. září 2013). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stát se dohodl se společností New World Resources (NWR) o pomoci na utlumení těžby černého uhlí v Dole Paskov (na snímku z 19. září 2013). | foto: ČTK

PRAHA Akcionáři zadlužené těžební společnosti New World Resources schválili emisi nových akcií, která je součástí restrukturalizace kapitálu a dluhu podniku. Vlastník české společnosti OKD chce tímto způsobem získat nový kapitál 118 milionů eur.

New World Resources (NWR) se potýká s těžkými ztrátami kvůli poklesu cen uhlí. Snaží se proto získat nový kapitál od akcionářů. Nejnověji její valná hromada rozhodla o vydání nových akcií v hodnotě 118 milionů eur - to je v přepočtu zhruba 3,3 miliardy eur. 

Vlastník české OKD také žádá držitele firemních dluhopisů, aby přistoupili na snížení jejich hodnoty. Vlastníci obligací budou o tomto plánu hlasovat příští týden.

PSALI JSME:

NWR už dříve uvedla, že souhlas s plánem má od asi 85 procent vlastníků zajištěných dluhopisů a 66 procent držitelů nezajištěných dluhopisů. Společnost chce restrukturalizací snížit svůj dluh z nynějších 825 milionů eur na 500 milionů eur.

Začátkem července firma uvedla, že pokud by se s věřiteli na podmínkách kapitálové restrukturalizace nedohodla do září, musela by prodat své dceřiné společnosti, včetně černouhelné OKD.

OKD v rukou státu?

Ministr průmyslu Jan Mládek pak po setkání s představiteli NWR prohlásil, že pokud by byla OKD v budoucnu na prodej, stát by její odkoupení zvážil.

Firma NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou minulý měsíc opustil podnikatel Zdeněk Bakala. New World Resources včetně OKD a 44 tisíc bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Ratingová agentura Standard & Poor's snížila počátkem srpna úvěrový rating NWR do kategorie selektivní platební neschopnosti z dosavadní známky CC. Učinila tak poté, co NWR v červenci nevyplatila splatný úrok z nezajištěných dluhopisů.

,

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

Roman Berbr na mimořádné valné hromadě Fotbalové asociace ČR. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

Pivovar Klášter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...