Úterý 24. listopadu 2020svátek má Emílie -2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zadlužení těžaři z NWR vyhlížejí 118 milionů eur. Vydají nové akcie

Stát se dohodl se společností New World Resources (NWR) o pomoci na utlumení těžby černého uhlí v Dole Paskov (na snímku z 19. září 2013). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stát se dohodl se společností New World Resources (NWR) o pomoci na utlumení těžby černého uhlí v Dole Paskov (na snímku z 19. září 2013). | foto: ČTK

PRAHA Akcionáři zadlužené těžební společnosti New World Resources schválili emisi nových akcií, která je součástí restrukturalizace kapitálu a dluhu podniku. Vlastník české společnosti OKD chce tímto způsobem získat nový kapitál 118 milionů eur.

New World Resources (NWR) se potýká s těžkými ztrátami kvůli poklesu cen uhlí. Snaží se proto získat nový kapitál od akcionářů. Nejnověji její valná hromada rozhodla o vydání nových akcií v hodnotě 118 milionů eur - to je v přepočtu zhruba 3,3 miliardy eur. 

Vlastník české OKD také žádá držitele firemních dluhopisů, aby přistoupili na snížení jejich hodnoty. Vlastníci obligací budou o tomto plánu hlasovat příští týden.

PSALI JSME:

NWR už dříve uvedla, že souhlas s plánem má od asi 85 procent vlastníků zajištěných dluhopisů a 66 procent držitelů nezajištěných dluhopisů. Společnost chce restrukturalizací snížit svůj dluh z nynějších 825 milionů eur na 500 milionů eur.

Začátkem července firma uvedla, že pokud by se s věřiteli na podmínkách kapitálové restrukturalizace nedohodla do září, musela by prodat své dceřiné společnosti, včetně černouhelné OKD.

OKD v rukou státu?

Ministr průmyslu Jan Mládek pak po setkání s představiteli NWR prohlásil, že pokud by byla OKD v budoucnu na prodej, stát by její odkoupení zvážil.

Firma NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR, kterou minulý měsíc opustil podnikatel Zdeněk Bakala. New World Resources včetně OKD a 44 tisíc bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Ratingová agentura Standard & Poor's snížila počátkem srpna úvěrový rating NWR do kategorie selektivní platební neschopnosti z dosavadní známky CC. Učinila tak poté, co NWR v červenci nevyplatila splatný úrok z nezajištěných dluhopisů.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Elektrické vedení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Elektrické vedení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Elektrické vedení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...